HDP/PKK

paylaş

15 Temmuz darbe girişiminin ardından HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ oldukça tepki çeken açıklamalarda bulundu.

Bunlardan en dikkat çekici olanı ise , 18 Temmuz tarihinde darbe girişimine ilişkin konuşan Demirtaş’ın darbeye direnen insanlara IŞİD’çi benzetmesi yapmasıydı. Selahattin Demirtaş şu açıklamalarda bulundu:

paylaş

İnsan Hakları Derneği’nin (İHD) başkan yardımcısı ve Özgür Gündem Gazetesi eş genel yayın yönetmeni avukat Eren Keskin, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından yayılan “askerin kafasını kestiler” yalanına ekleme yaparak kafası kesilen askerin kürt olduğunu iddia etti.  

paylaş

Geçtiğimiz günlerde DBP Şırnak İl Yöneticisi Hurşit Külter’in Şırnak’ta gözaltına alındığı yönünde bir iddia ortaya atıldı. Söz konusu iddia kısa süre içinde yayıldı, sosyal medyada ve birçok haber sitesinde paylaşıldı. HDP Milletvekili İdris Baluken de Twitter hesabından Hurşit Kütler’in gözaltına alındığını duyurdu.

Ancak Şırnak Valiliği konuya ilişkin yaptığı açıklamada iddiaların doğru olmadığını ve Hurşit Külter’in gözaltına alınmadığını belirtti. Valilik tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

paylaş

Son yıllarda, ulusal ve uluslararası medyada Türkiye’nin Suriye’de özellikle YPG/PYD tehdidine karşı IŞİD’i desteklediği sık sık gündeme getirildi. Bu iddialar, Eylül 2014’te IŞİD’in YPG/PYD’nin kontrolünde bulunan Kobane’yi kuşatmasıyla Türkiye aleyhinde uluslararası bir kampanyaya dönüştü. Bu kampanyaya 30 Eylül 2015’te hava harekatına başlayarak Suriye’deki iç savaşa müdahil olan ve muhalifleri bombalayarak Türkiye’yle karşı karşıya gelmiş bulunan Rusya da dahil oldu.  

paylaş

CNN Türk’de 14 Mayıs 2016 tarihinde “Kürtçe konuştu, başına gelmeyen kalmadı” başlığıyla yayınlanan haberde, Aydın’ın Nazilli İlçesi’nde, 20 yaşındaki üniversite öğrencisi Pınar Çetinkaya’nın ailesiyle Kürtçe konuştuğu için bursu kesilip, yurttan atıldığı iddia edildi. Habere göre, Pınar Çetinkaya, iki gün sokaklarda kaldıktan sonra, eşyalarını almak için gittiği yurda, “Canlı bomba olmadığını nereden bilelim” denilerek alınmadığını ileri sürmüş, sicilinin temiz olduğunu, terör dahil bugüne kadar hiçbir soruşturma geçirmediğini ifade ederek, bu yapılanın “etnik ayrımcılık”

paylaş

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeyd Raad el-Hüseyin 10 Mayıs 2016’da Güneydoğu Anadolu’da yaşanan terör olayları kapsamında bölgeyi ziyaret edip araştırma yapmalarına dair talebin Türkiye tarafından reddedildiğini iddia etti.
Yüksek Komiser Güneydoğu Anadolu ve özellikle Cizre’yi kastederek, "Türkiye hükümeti bizim ve Birleşmiş Milletler'in diğer organlarının bölgeyi ziyaret etme ve birinci elden bilgi toplama taleplerine yanıt vermedi" dedi.

paylaş

HDP Grup Başkan Vekili İdris Baluken 2 Mayıs 2016 tarihinde TBMM Komisyonu’nda, dokunulmazlık meselesi görüşülürken çıkan kavgada linç edildiğini iddia etti.

Fakat olay anının görüntüleri incelendiğinde, AK Parti Milletvekili Mehmet Metiner ile HDP Milletvekili Garo Paylan arasında çıkan tartışmaya bir masanın üstünden atlayarak müdahil olan İdris Baluken’in yumruk kullanarak daha yüksek bir kavgayı ve gerilimi başlattığı görülmektedir.

paylaş

Samanyolu Haber isimli haber sitesinde bugün 6704 sayılı Torba Kanunu tasarısı hakkında bir haber yayınladı. Haberde hükümetin teşebbüs hürriyetine yönelik keyfi ve hukuksuz müdahaleleri torba yasa ile daha da belirgin hale getirdiği belirtilerek, istediği herkesin malvarlığına el koyabileceği ileri sürüldü. Dahası bahsedilen Torba Kanun’da yer alan kayyım tayini maddesi ile şirketlerin daha kolay gasp edilmesinin yolunun açıldığı iddia edildi.

paylaş

Terör örgütü yöneticilerinden, KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Cemil Bayık Diyarbakır'da sağlık ekipleri adı altında halka bazı ilaç ve iğneler dağıtılarak Hepatit B hastalığı yayıldığını ileri sürdü. Bayık, "Çocuklara el uzatıyorlar, gençliğin içinde eroini kullanımını yayıyor, fuhuş ve her türlü ahlaksızlığı geliştiriyorlar.

paylaş

Özgür Gündem 7 Nisan 2016 tarihinde bir haber yayınladı. Haberde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kürt şehirleri için 'bombalama talimatı' verdiği iddia edildi. 

Sayfalar