"Rusya'nın Vurduğu Petrol Tankerleri" Yalanı

paylaş:

27 Kasım 2015 tarihinde başta Hüseyin Aygün olmak üzere çok takipçili çeşitler hesaplar, yanmış tankerlerin olduğu görüntüleri “Rusya, IŞİD’in petrol tankerlerini vurdu” iddiasıyla sosyal medyada paylaştılar. Ancak “Rusya, IŞİD’in petrol tankerlerini vurdu” iddiasına konu olan görüntüler incelendiğinde, söz konusu fotoğrafların 2014 yılında Taliban’ın saldırıları sonucunda yanmış tankerlere ait olduğu anlaşılmaktadır.

Taliban 2014 yılında Afganistan’ın başkenti Kabil’de, Afgan güçlerine ve yabancı güçlere lojistik destek sağlayan araçların bulunduğu park yerine saldırı düzenlemiş ve saldırı neticesinde 400 tanker yanmıştır. Afgan yetkililer olay yerinde 650 tanker bulunduğunu ve sadece 250 tankerin kurtarıldığını ifade etmiştir. Ayrıca bazı görgü tanıkları, saldırıyı düzenleyen silahlı kişileri gördüklerini de belirtmiştir.

Dolayısıyla, Taliban’ın saldırısı sonucunda yanmış tanker görüntüleri paylaşılarak ileri sürülen “Rusya, Işid’in petrol tankerlerini vurdu” iddiası gerçeği yansıtmamaktadır.

Tarih: 
Cuma, 27 Kasım, 2015
Doğru Haber Görseli: 

Günün Editörü #4