Rusya

paylaş

Son yıllarda, ulusal ve uluslararası medyada Türkiye’nin Suriye’de özellikle YPG/PYD tehdidine karşı IŞİD’i desteklediği sık sık gündeme getirildi. Bu iddialar, Eylül 2014’te IŞİD’in YPG/PYD’nin kontrolünde bulunan Kobane’yi kuşatmasıyla Türkiye aleyhinde uluslararası bir kampanyaya dönüştü. Bu kampanyaya 30 Eylül 2015’te hava harekatına başlayarak Suriye’deki iç savaşa müdahil olan ve muhalifleri bombalayarak Türkiye’yle karşı karşıya gelmiş bulunan Rusya da dahil oldu.  

paylaş

15 Mart 2016 tarihli bir Sputnik Türkiye haberinde, Rus hava güçlerinin Suriye’deki beş ayı ele alındı. İlgili haberde, Rusya Savunma Bakanı Şoygu’nun açıklamalarına yer verildi. Bakan Şoygu, Rusya'nın Suriye'ye yaptığı müdahale sayesinde Hama ve Humus bölgelerinin büyük bölümünün teröristlerden temizlendiğini ve teröristlerin silah ve mühimmat sağladığı yollar ile Türkiye'ye petrol götürülen ana yolların da kesildiğini iddia etti.

paylaş

Sputnik haber sitesinde bugün “İdlib’deki hastaneyi vuran uçaklar İncirlik’ten havalandı” başlıklı bir haber yayınlandı. Haberde, Rusya Federasyon Konseyi Dış İlişkiler Komitesi Üyesi İgor Morozov’un Rusya’nın Halep ve İdlib’de hastaneler ile okullara yaptığı füze saldırılarını reddederek uçakların İncirlik’ten kalktığı iddialarına yer verildi. Morozov, "İstihbarat verileri, bu sivil hedefleri vuran uçakların, ABD öncülüğündeki koalisyon ve Türkiye'ye ait uçakların konuşlandığı İncirlik üssünden havalandığını gösteriyor" ifadelerini kullandı.

paylaş

Rusya destekli Sputnik haber sitesinde 9 Şubat 2016 tarihli bir haberde, Birleşmiş Milletler’in insan hakları ihlallerini araştırmakla görevli komisyonunun üyelerinden Carla Del Ponte’nin “Kişisel olarak Rusya’nın Suriye’deki müdahalesinin terör örgütleriyle mücadelede çok iyi bir şey olduğunu düşünüyorum. Sonunda birileri IŞİD ve El Nusra gibi terör örgütlerine saldırıyor.” şeklindeki ifadelerine yer verdi. Söz konusu haber sitesi yaptığı haberde, BM üyesi Ponte’nin kişisel görüşünü, BM tarafından yapılmış resmi bir açıklama gibi “BM’den Rusya’ya övgü” başlığıyla sundu.

paylaş

Birgün gazetesinde 9.12.2015 tarihinde çıkan haberde, Türkiye'nin iki hafta önce Suriye sınırında Rus savaş uçağını düşürmesinin ardından Rus Rosatom şirketinin Mersin Akkuyu Nükleer Santrali Projesi kapsamındaki inşaat çalışmalarını durduğu iddia edildi. Habere göre konu hakkında bilgi sahibi üst düzey bir yetkili, Rus jetinin düşürülmesinden sonra projenin büyük bir belirsizliğe girdiği, Ruslar’ın fesih konusunda adım atamamasının sözleşme hükümlerinde tek taraflı fesihte ağır tazminat koşullarından kaynaklandığı yönünde açıklamalarda bulundu.

paylaş

Rus haber ajansı Sputnik, 2 Aralık 2015 tarihinde Özgür Suriye Ordusu Tümgenerali Hüsam El-Avak’ın Sputnik’e konuştuğunu ve “Türkiye’nin Daeş ile yaptığı petrol ticaretine dair kanıtlar elimizde” dediğini iddia etti. Ancak Sputnik’in Özgür Suriye Ordusu Tümgenerali olarak tanıttığı Hüsam El-Avak’ın, 2005 yılında uygunsuz davranışlar sergilediği gerekçesiyle Suriye Ordusu’ndan kovulduğu ve Özgür Suriye Ordusu ile herhangi bir ilişkisinin olmadığı ortaya çıktı.

paylaş

Sputnik International haber ajansı 27 Kasım 2015 tarihinde yaptığı bir haberde, Türkiye’nin çağrısı ile 24 Kasım 2015 tarihinde olağanüstü toplanan NATO Konseyi toplantısında, Fransa’nın düşürülen SU-24 savaş uçağı hususunda Türkiye’yi kınadığını iddia etti. Fransa'nın NATO Daimi Temsilcisi Büyükelçi Jean Baptiste Mattei ise Sputnik haber ajansında kendisi ile ilgili çıkan iddiaları yalanladı.

paylaş

27 Kasım 2015 tarihinde başta Hüseyin Aygün olmak üzere çok takipçili çeşitler hesaplar, yanmış tankerlerin olduğu görüntüleri “Rusya, IŞİD’in petrol tankerlerini vurdu” iddiasıyla sosyal medyada paylaştılar. Ancak “Rusya, IŞİD’in petrol tankerlerini vurdu” iddiasına konu olan görüntüler incelendiğinde, söz konusu fotoğrafların 2014 yılında Taliban’ın saldırıları sonucunda yanmış tankerlere ait olduğu anlaşılmaktadır.

paylaş

24 Kasım 2015 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Basın Ofisi'nden, Türkiye’nin hava sahasını ihlal eden bir savaş uçağının vurulduğu açıklandı.Kısa süre içerisinde vurulanın Rusya’ya ait bir Su-24 saldırı uçağı olduğu ortaya çıktı.Yayınlanan radar izi ve uyarı kayıtları uçağın, Türk hava sahasını 5 dakika süresince 10 kez uyarılmasına rağmen terk etmediği ve sonunda Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait F16’lar tarafından havada vurulduğunu ortaya koydu.