YALAN

Zergele'de hamile kadın öldürüldü yalanı

Zergele'de hamile kadın öldürüldü yalanı

Evrensel gazetesinin 1 Ağustos 2015 tarihli haberinde, TSK'nın Zergele Köyü'nü vurduğu ve 8 kişinin hayatını kaybettiği iddia edildi. Ana akım medyanın da bu haberi paylaşması, haberin sosyal medyada büyük yankı uyandırmasına sebep oldu. Haberin görselleri kısa sürede sosyal medyada yayıldı. Ancak ölenler arasında hamile bir kadının da olduğu iddiası üzerine sosyal medyada paylaşılan fotoğraf, Milliyet gazetesinin 11 Kasım 2014 tarihinde yayınladığı IŞİD'in Kobani'ye düzenlediği hava saldırısı görüntülerine aitti. Bu haberi HDP'li vekil Celal Doğan da sosyal medyada paylaştı. 'Türk savaş uçaklarının vurduğu Zergele'de 10 sivil yaşamını yitirdi ölenlerden biri hamile kadın!' Milliyet gazetesinin haberindeki görüntülerin, amacının dışında kullanılıp ilgisiz bir habere görsel yapıldığı kısa sürede anlaşıldı. Tüm gerçeğin kamuoyunda bilinmesine rağmen HDP’li vekil Celal Doğan sosyal medya paylaşımının yanlış olduğuna dair herhangi bir düzeltme yapmadı.

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

 Mustafa Akıncı’nın Türkiye'ye Girişi Yasaklandı Yalanı
YALAN

Mustafa Akıncı’nın Türkiye'ye Girişi Yasaklandı Yalanı

14 Ekim, 2021
İçişleri Bakanlığı Sözcüsü İsmail Çataklı; "Bu iddialar yalandır," diyerek bu iddiaların gerçeği yansıtmadığını açıkladı.
Aşı Kartı Yalanı
YALAN

Aşı Kartı Yalanı

30 Eylül, 2021
Kurum ve müesseseler HES kodundan hangi bilgileri sorgulamak isterlerse sorgulayabilmektedir."
"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı
YALAN

"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı

23 Eylül, 2021
Ardından İstanbul Valiliği de yapılmış olan eylemlerle ilgili bahse konu 127 kişinin kimliğini açıkladı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir