YALAN

Zergele'de hamile kadın öldürüldü yalanı

Zergele'de hamile kadın öldürüldü yalanı

Evrensel gazetesinin 1 Ağustos 2015 tarihli haberinde, TSK'nın Zergele Köyü'nü vurduğu ve 8 kişinin hayatını kaybettiği iddia edildi. Ana akım medyanın da bu haberi paylaşması, haberin sosyal medyada büyük yankı uyandırmasına sebep oldu. Haberin görselleri kısa sürede sosyal medyada yayıldı. Ancak ölenler arasında hamile bir kadının da olduğu iddiası üzerine sosyal medyada paylaşılan fotoğraf, Milliyet gazetesinin 11 Kasım 2014 tarihinde yayınladığı IŞİD'in Kobani'ye düzenlediği hava saldırısı görüntülerine aitti. Bu haberi HDP'li vekil Celal Doğan da sosyal medyada paylaştı. 'Türk savaş uçaklarının vurduğu Zergele'de 10 sivil yaşamını yitirdi ölenlerden biri hamile kadın!' Milliyet gazetesinin haberindeki görüntülerin, amacının dışında kullanılıp ilgisiz bir habere görsel yapıldığı kısa sürede anlaşıldı. Tüm gerçeğin kamuoyunda bilinmesine rağmen HDP’li vekil Celal Doğan sosyal medya paylaşımının yanlış olduğuna dair herhangi bir düzeltme yapmadı.

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir