YALAN

CHP'nin "Erdoğan'ın ailesi Man adasına para aktardı" Yalanı

CHP'nin "Erdoğan'ın ailesi Man adasına para aktardı" Yalanı

28 Kasım Salı günü CHP grup toplantısında Kemal Kılıçdaroğlu'nun Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ailesinden bazı kişilerin Man adasına para aktardığına yönelik bir iddia ortaya atmıştı. Aynı gün içerisinde Kılıçdaroğlu'nun konu hakkında gösterdiği belgeleri Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın avukatı tarafından tekzip edilmişti. Bugün ise aynı iddiayı sürdürmeye devam eden CHP Parti Sözcüsü Bülent Tezcan söz konusu belgeleri gazetecilerle paylaşırken şu açıklamalarda bulundu:

"Bunlara sahte diyenlere sesleniyorum; Biz sahte işini bilmeyiz ama off shore adalarında iş tutmayı becerenler sahte işlemlerin nasıl yapılacağını çok iyi bilirler. Biz açık net her şeyi paylaşıyoruz. Bu süreçte burada sahte iddiası çöktü, savcılık da istiyormuş savcılığa da vereceğiz, onlar da baksınlar."

Fakat CHP yönetimi ve Tezcan uzak adalara para aktarıldığını iddia etse de paylaştıkları belgelerde IBAN'ların "TR" kodu ile başlaması, bu belgeler gerçek bile olsa, havalenin Türkiye'deki bir hesaba yapıldığını kanıtlamaktadır. Dolayısıyla paylaşılan belgeler CHP'nin "Erdoğan'ın ailesi Man adasına para aktardı" iddiasının gerçekdışı olduğunu göstermektedir.

Son Yalanlar

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir