YALAN

İsmail Küçükkaya'nın "631 Bin Konut Elde Kaldı" Çarpıtması

İsmail Küçükkaya'nın "631 Bin Konut Elde Kaldı" Çarpıtması

Fox Tv’de sabah kuşağında “Çalar Saat” haber programının sunucusu İsmail Küçükkaya, bugün Twitter hesabında programının gündem başlıklarını paylaştı. Ekonomi gündeminde paylaştığı “631 bin Konut elde kaldı” başlığı tartışma konusu oldu.Küçükkaya, son 45 ayda 631 bin konutun satılmadığını iddia ederek, bunu da Sözcü Gazetesi’nin haberine dayandırdı:

http://www.sozcu.com.tr/2016/emlak/45-ayda-konut-stoku-631-bin-adet-buyudu-1548395/

Haberde, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine dayandırılan istatistiklere göre konut stokunun her geçen gün büyüdüğünden bahsediliyor, Ocak 2013’ten Eylül 2016’ya kadar geçen 45 aylık sürede 2 milyon 735 bin 933 adet yeni eve iskan belgesi verildiği, satışı yapılan birinci el konut sayısının ise 2 milyon 104 bin 100’de kaldığı, konut stokunun ise böylece toplam 631 bin 833’e çıktığı iddia ediliyor.

TÜİK verilerini incelediğimizde verilen rakamların doğru olduğunu gördük. Ancak istatistik üzerinden nasıl böyle bir okuma yapılıyorsa, aynı şekilde bu okuma 2013’de iskan belgesi alan evlerin yüzde 73’ünün satışına karşılık, bu rakamın 2014’de yüzde 80, 2015’te yüzde 82, 2016’da ise yüzde 86’ya ulaşarak birinci el konut satışında artışın giderek arttığı yönünde de yapılabilir.

Küçükkaya’nın ve Sözcü Gazetesi’nin ifade ettiği 631 bin konut stoğunun oluşması ve bunun sadece ekonomik durgunluğa dayandırılması  ise haber üzerinden yapılan algı yönetiminin açık bir göstergesi.

Örneğin, 2015 senesinde 126 bin konutun stoğa eklendiği biliniyor. 724 bin adet iskan belgesi verilen konutun 599 bini satılıyor. Ama stoğa eklenen bu binalardan 3 bini ikamet amaçlı binalar dışında kalıyor, 39 bin bina ise devlete ait. Ayrıca yapı kullanma izni verilen konutların mutlaka o takvim yılında satılması da söz konusu değil elbette. Bu ayrıntıları görmeden, stoktaki konut sayısını ekonomik durgunlukla ilişkilendirmek çarpıtma yapıldığını gösteriyor.

Yalan Haber Linkleri

Doğru Haber Linkleri

Son Yalanlar

Fox TV'nin Türkiye’nin Sanayi Üretimi Azalıyor Yalanı
YALAN

Fox TV'nin Türkiye’nin Sanayi Üretimi Azalıyor Yalanı

15 Ocak, 2021
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, iddiaları rakamlarla yalanladı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, FOX TV'nin bu haberine karşılık şahsi Twitter hesabından tepki göstererek, "Yalan habercilikte ihtisaslaşmış FOX televizyonu, yine gerçekleri eğip bükerek vatandaşımızın aklını bulandırma peşinde" açıklamasında bulundu.
Osmaniye'de Bir Vatandaşın Çöpten Ekmek Topladığı Yalanı
YALAN

Osmaniye'de Bir Vatandaşın Çöpten Ekmek Topladığı Yalanı

15 Ocak, 2021
CHP'nin bir yalanı daha elinde patladı. "Çöpte ekmek arıyor" dediklerı kişi hurdacı çıktı.
CHP Genel Kurul Toplantılarının Televizyonlarda Yayınlanmaması İçin Kanalların Arandığı Yalanı
YALAN

CHP Genel Kurul Toplantılarının Televizyonlarda Yayınlanmaması İçin Kanalların Arandığı Yalanı

8 Ocak, 2021
CHP grup toplantılarının televizyonlarda yayınlanmaması için kanalların arandığı iddialarının gerçeği yansıtmadığı ortaya çıktı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir