YALAN

Diken'in "IŞİD'in Üniformaları Antakya’da Suriyeli Çocuklara Yaptırılıyor" Yalanı

Diken'in "IŞİD'in Üniformaları Antakya’da Suriyeli Çocuklara Yaptırılıyor" Yalanı

Diken başta olmak üzere pek çok haber sitesinde geçtiğimiz günlerde  Antakya’da merdiven altı atölyelerde IŞİD ve Suriye’deki cihatçı grupların giydiği üniformaların üretiminin Suriyeli çocuklara yaptırıldığı iddia edildi. İngiliz Daily Mail gazetesinin haberine dayandırılan iddiaya göre, Suriyeli çocuklar günde yaklaşık 40 lira karşılığında cihatçı orgütlerin kullandığı kamuflajların kesim ve dikimini yaparak aksesuarlarını yerleştiriyordu.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, bu iddiayı kesin bir dille reddederek, “DAEŞ'in üniformalarının Antakya'da dikildiği yönünde iddialar gayri ciddi açıklamalardır. Bunu ispat etsinler. Yapılmak istenen algı operasyonu" dedi.

Doğru Haber Görseli

Yalan Haber Linkleri

Doğru Haber Linkleri

Son Yalanlar

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir