YALAN

Sözcü/Murat Aydın'ın "Okullara Şehit Adı Neden Verilmiyor" Yalanı

Sözcü/Murat Aydın'ın "Okullara Şehit Adı Neden Verilmiyor" Yalanı

Murat Aydın, Sözcü Gazetesi’ndeki 26 Mayıs 2016 tarihindeki “Okullara şehit adı neden verilmiyor” başlıklı yazısında Okullara isim verilmesiyle ilgili olan yönetmelikte, “Savaşta ve diğer zamanlarda, vatan hizmeti yaparken şehit olanların adları okullara verilir” denmesine rağmen, okullara şehitlerin isminin verilmediğini iddia etti.

Ancak, Murat Aydın’ın iddiasının aksine çok sayıda şehit polis ve askerin isiminin okullara verildiği biliniyor. Mart ayında Mardin’in Nusaybin İlçesi’nde şehit düşen polis memuru Kazım Esmer’in adı Antalya’nın Kepez ilçesi’ndeki Nisan ayında yapımı tamamlanan 24 derslikli okula verilmişti. Şırnak’ta teröristlerle çıkan çatışmada şehit olan Uzman Çavuş Cemil Turan’ın adı, memleketi olan Bursa’nın Karacabey İlçesi’ndeki bir okula, Diyarbakır Lice'de Şubat ayında teröristlerin el yapımı patlayıcıyı infilak ettirmesiyle şehit düşen Jandarma Er Şehit Oğuz Arslan'ın ismi, Söke'de eğitim gördüğü ilkokula verilmişti. Bunun yanı sıra, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan “11 İlçeye 11 Okul Projesi” kapsamında yapılacak okullara şehitlerin isimlerinin verileceği de açıklanmıştı.

Iğdır’da 08 Eylül 2015`te PKK`lı teröristlerce düzenlenen bombalı saldırı sonucu 12 arkadaşıyla birlikte şehit olan polis memuru Burak Zor`un adı Samsun’un İlkadım İlçesi`nde bulunan bir İmam Hatip Ortaokulu`na verilmiş, Sözcü Gazetesi de haberi, 22 Ocak 2016 tarihinde “Şehidin adı okula verildi, eşi gözyaşlarını tutamadı” başlığıyla sunmuştu.

Doğru Haber Görseli

Yalan Haber Linkleri

Doğru Haber Linkleri

Son Yalanlar

Para Videolarının sahibi Hakan Tek Cumhurbaşkanı Koruması Yalanı
YALAN

Para Videolarının sahibi Hakan Tek Cumhurbaşkanı Koruması Yalanı

8 Nisan, 2021
Sosyal medyada Hakan Tek isimli bir kişinin, lüks araçlarla ve deste deste paralarla yaptığı paylaşımlar gündemde yerini aldı. Tek'in Erdoğan'ın yakın koruması olduğu iddia edildi. Emniyet Genel Müdürlüğü ise iddiayı yalanladı. Hakan Tek'in aslıdna özel bir şirkette şoför olduğu ve siber suç olduğu gerrekçesiyle gözaltına alındığı ortaya çıktı.
Kemal Kılıçdaroğlu'nun Aşı Yalanı
YALAN

Kemal Kılıçdaroğlu'nun Aşı Yalanı

8 Nisan, 2021
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 6 Nisan 2021 tarihinde gerçekleşen CHP grup toplantısında "Yaşlılara aşı yapılmıyor. Nerede aşılar?" iddialarında bulunmuştu. Ufak bir araştırmayla aşıların nerede olduğunu bulduk!
Kemal Kılıçdaroğlu'nun Ambulans Uçak Yalanı
YALAN

Kemal Kılıçdaroğlu'nun Ambulans Uçak Yalanı

6 Nisan, 2021
 Kemal Kılıçdaroğlu bugünki CHP grup toplantısında "Ambulans uçak, arkasında dayısı olanlar için kullanıyor." iddialarında bulundu. Ülkemizde ambulans uçaktan ihtiyaç durumundaki tüm hastalar faydalanabiliyor. Üstelik herhangi bir dayıya gerek kalmadan.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir