YALAN

Sözcü/Murat Aydın'ın "Okullara Şehit Adı Neden Verilmiyor" Yalanı

Sözcü/Murat Aydın'ın "Okullara Şehit Adı Neden Verilmiyor" Yalanı

Murat Aydın, Sözcü Gazetesi’ndeki 26 Mayıs 2016 tarihindeki “Okullara şehit adı neden verilmiyor” başlıklı yazısında Okullara isim verilmesiyle ilgili olan yönetmelikte, “Savaşta ve diğer zamanlarda, vatan hizmeti yaparken şehit olanların adları okullara verilir” denmesine rağmen, okullara şehitlerin isminin verilmediğini iddia etti.

Ancak, Murat Aydın’ın iddiasının aksine çok sayıda şehit polis ve askerin isiminin okullara verildiği biliniyor. Mart ayında Mardin’in Nusaybin İlçesi’nde şehit düşen polis memuru Kazım Esmer’in adı Antalya’nın Kepez ilçesi’ndeki Nisan ayında yapımı tamamlanan 24 derslikli okula verilmişti. Şırnak’ta teröristlerle çıkan çatışmada şehit olan Uzman Çavuş Cemil Turan’ın adı, memleketi olan Bursa’nın Karacabey İlçesi’ndeki bir okula, Diyarbakır Lice'de Şubat ayında teröristlerin el yapımı patlayıcıyı infilak ettirmesiyle şehit düşen Jandarma Er Şehit Oğuz Arslan'ın ismi, Söke'de eğitim gördüğü ilkokula verilmişti. Bunun yanı sıra, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan “11 İlçeye 11 Okul Projesi” kapsamında yapılacak okullara şehitlerin isimlerinin verileceği de açıklanmıştı.

Iğdır’da 08 Eylül 2015`te PKK`lı teröristlerce düzenlenen bombalı saldırı sonucu 12 arkadaşıyla birlikte şehit olan polis memuru Burak Zor`un adı Samsun’un İlkadım İlçesi`nde bulunan bir İmam Hatip Ortaokulu`na verilmiş, Sözcü Gazetesi de haberi, 22 Ocak 2016 tarihinde “Şehidin adı okula verildi, eşi gözyaşlarını tutamadı” başlığıyla sunmuştu.

Doğru Haber Görseli

Yalan Haber Linkleri

Doğru Haber Linkleri

Son Yalanlar

"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı
YALAN

"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı

23 Eylül, 2021
Ardından İstanbul Valiliği de yapılmış olan eylemlerle ilgili bahse konu 127 kişinin kimliğini açıkladı.
Engin Özkoç'un Yurt Yalanı
YALAN

Engin Özkoç'un Yurt Yalanı

16 Eylül, 2021
Biz sizler için ülkenin dört bir yanında yeni açılan KYK Yurtlarını araştırdık.
Hacıbektaş'ın Ödeneği %60 Kesildi Yalanı
YALAN

Hacıbektaş'ın Ödeneği %60 Kesildi Yalanı

10 Eylül, 2021
Sosyal medyada Halk TV’nin yayılmasına destek verdiği 2021’in UNESCO Hacı Bektaş Veli Anma Yılı ilan edilmesi nedeniyle Nevşehir’in Hacıbektaş ilçesindeki Hacı Bektaş Veli Külliyesi ve Hacıbektaş ilçesi üstyapı çalışmaları için Cumhurbaşkanlığı tarafından 5 milyon liralık ödenek ayrıldı. Ancak Nevşehir İl Özel İdaresi, ödenekte yüzde 60 kesinti uyguladığına dair haberler yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir