YALAN

İnsan Hakları İzleme Örgütü'nün "Suriye Sınırında Mültecilere Ateş Edildi" Yalanı

İnsan Hakları İzleme Örgütü'nün "Suriye Sınırında Mültecilere Ateş Edildi" Yalanı

İnsan Hakları İzleme Örgütü (Human Rights Watch), 10 Mayıs 2016 tarihinde yayınladığı raporda, Suriye sınırında TSK tarafından mültecilere yönelik ateş açıldığını ve insan hakları ihlalleri yapıldığını, ileri sürdü.

Ayrıca raporda, “Mart ve Nisan aylarında sınırda görevli Türk askerlerinin Suriyeli sığınmacılara ve kaçakçılara uyguladıkları şiddet, biri çocuk beş kişinin ölümü, 14 kişinin de ağır yaralanmasıyla sonuçlanmıştır. Türkiye sınırında görevli askerler üç sığınmacıyı (bir erkek, bir kadın ve 15 yaşındaki bir oğlan çocuğu) ve bir kaçakçıyı vurarak, bir kaçakçıyı da döverek öldürdü." denildi.

Ancak iddialar üzerine bölgede araştırmalar yapan askeri birimler bir rapor yayınlayarak, bahsi geçen rapordaki iddiaları kesin bir dille yalanladı. Askeri birimlerin hazırladığı rapora göre, insan kaçakçılığı yapan çetelerin Suriye sınırında 100-500 dolara çoğunluğu Suriyeli olan insanları Türkiye’ye yasa dışı yollardan geçirmek vaadiyle dolandırıp, “Türk askeri size ateş etmez, silah sesi duysanız da ilerleyin” diyerek, huduttan yasa dışı geçişlere yönlendirdikleri saptandı.

1 Ocak-10 Mayıs 2016 tarihleri arasında gerçekleşen 3 bin 975 Yasa Dışı Hudut Geçişi olayında 66 bini Suriyeli olmak üzere 67 bin 267 kişiyi yakalayan hudut birlikleri, insan kaçakçılığı çeteleriyle mücadelesinde bir de şehit vermiştir. İddialar yönelik olarak güvenlik birimlerinin raporunda, İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün bölgedeki raporu hakkında, TSK’nın ciddi mücadele verdiği insan kaçakçılığı örgütleri üyelerinin taraflılık ve kötü niyet barındıran ifadelerine dayandırıldığı da vurgulanmıştır.

 

Doğru Haber Görseli

Yalan Haber Linkleri

Doğru Haber Linkleri

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir