YALAN

İnsan Hakları İzleme Örgütü'nün "Suriye Sınırında Mültecilere Ateş Edildi" Yalanı

İnsan Hakları İzleme Örgütü'nün "Suriye Sınırında Mültecilere Ateş Edildi" Yalanı

İnsan Hakları İzleme Örgütü (Human Rights Watch), 10 Mayıs 2016 tarihinde yayınladığı raporda, Suriye sınırında TSK tarafından mültecilere yönelik ateş açıldığını ve insan hakları ihlalleri yapıldığını, ileri sürdü.

Ayrıca raporda, “Mart ve Nisan aylarında sınırda görevli Türk askerlerinin Suriyeli sığınmacılara ve kaçakçılara uyguladıkları şiddet, biri çocuk beş kişinin ölümü, 14 kişinin de ağır yaralanmasıyla sonuçlanmıştır. Türkiye sınırında görevli askerler üç sığınmacıyı (bir erkek, bir kadın ve 15 yaşındaki bir oğlan çocuğu) ve bir kaçakçıyı vurarak, bir kaçakçıyı da döverek öldürdü." denildi.

Ancak iddialar üzerine bölgede araştırmalar yapan askeri birimler bir rapor yayınlayarak, bahsi geçen rapordaki iddiaları kesin bir dille yalanladı. Askeri birimlerin hazırladığı rapora göre, insan kaçakçılığı yapan çetelerin Suriye sınırında 100-500 dolara çoğunluğu Suriyeli olan insanları Türkiye’ye yasa dışı yollardan geçirmek vaadiyle dolandırıp, “Türk askeri size ateş etmez, silah sesi duysanız da ilerleyin” diyerek, huduttan yasa dışı geçişlere yönlendirdikleri saptandı.

1 Ocak-10 Mayıs 2016 tarihleri arasında gerçekleşen 3 bin 975 Yasa Dışı Hudut Geçişi olayında 66 bini Suriyeli olmak üzere 67 bin 267 kişiyi yakalayan hudut birlikleri, insan kaçakçılığı çeteleriyle mücadelesinde bir de şehit vermiştir. İddialar yönelik olarak güvenlik birimlerinin raporunda, İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün bölgedeki raporu hakkında, TSK’nın ciddi mücadele verdiği insan kaçakçılığı örgütleri üyelerinin taraflılık ve kötü niyet barındıran ifadelerine dayandırıldığı da vurgulanmıştır.

 

Doğru Haber Görseli

Yalan Haber Linkleri

Doğru Haber Linkleri

Son Yalanlar

 Mustafa Akıncı’nın Türkiye'ye Girişi Yasaklandı Yalanı
YALAN

Mustafa Akıncı’nın Türkiye'ye Girişi Yasaklandı Yalanı

14 Ekim, 2021
İçişleri Bakanlığı Sözcüsü İsmail Çataklı; "Bu iddialar yalandır," diyerek bu iddiaların gerçeği yansıtmadığını açıkladı.
Aşı Kartı Yalanı
YALAN

Aşı Kartı Yalanı

30 Eylül, 2021
Kurum ve müesseseler HES kodundan hangi bilgileri sorgulamak isterlerse sorgulayabilmektedir."
"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı
YALAN

"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı

23 Eylül, 2021
Ardından İstanbul Valiliği de yapılmış olan eylemlerle ilgili bahse konu 127 kişinin kimliğini açıkladı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir