YALAN

Evrensel’in “Kartal'da Öğretmenleri Fişleme Talimatı Ortaya Çıktı” Çarpıtması

Evrensel’in “Kartal'da Öğretmenleri Fişleme Talimatı Ortaya Çıktı” Çarpıtması

Evrensel Gazetesi'nde 28 Mart 2016 tarihli bir haberde, Kartal İlçe Milli Eğitim Müdürü'nün okullara öğretmenleri fişleme talimatı gönderdiği ileri sürüldü.

Ancak Kartal İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından gönderildiği iddia edilen belgenin, Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından il ve ilçe Milli Eğitim Müdürlükleri'ne gönderilen genel bir belge olduğu ve 'fişleme talimatı' olarak adlandırılan belgenin, eğitim hakkını engelleyici eylemler kapsamında hazırlandığı anlaşılmaktadır. Söz konusu belge terörle mücadele kapsamında yapılan operasyonlardan dolayı öğrenci ve velileri eğitimi boykot etmeye teşvik eden, öğrencilerin eğitim haklarını engelleyen kamu görevlilerinin Milli Eğitim Müdürlüğüne'ne bildirilmesine dair bir yazışmadır. 

Adı geçen belgede son zamanlarda bazı sendika ve konfedarasyonların güvenik güçlerinin terörle mücadelesini de bahane ederek boykot ve mevzuatla belirlenmiş görevleri yapmama şeklinde eylem kararı almaları, eğitim hakkının engellenmesi olarak tanımlanmıştır.

Son Yalanlar

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir