YALAN

Sol Haber ve Karşı'nın "İHH Yetim Çocukların Eline Oyuncak Silah Verdi, Cihat Çağrısı Yaptırdı!" Yalanı

Sol Haber ve Karşı'nın "İHH Yetim Çocukların Eline Oyuncak Silah Verdi, Cihat Çağrısı Yaptırdı!" Yalanı

Sol Haber ve Karşı haber sitesi bugün “İHH yetim çocukların eline oyuncak silah verdi, cihat çağrısı yaptırdı!” başlığıyla bir haber yayınladı. Haberde İHH Kocaeli Şubesi’nin yetim çocuklarla dayanışma gecesinde çocuklara cihad çağrısı yaptırıldığını ileri sürüldü ve görsel olarak yetim gecesinde kısa bir oyun sergileyen bir kız çocuğunun fotoğrafı kullanıldı.

Ancak konu ile ilgili görüştüğümüz İHH Medya Birimi Genel Başkan Yardımcısı Serkan Nergis İHH’nın Kocaeli’ndeki Yetim dayanışma Gecesi hakkında çıkan ‘çocuklara cihad çağrısı yaptırıldığı’ şeklindeki haberin doğru olmadığını ifade etti. Program kapsamında müslüman şahsiyetler konulu kısa gösterilerin yapıldığını ve Aliya İzzet Begoviç, Şeyh Şamil, Nene Hatun ve Selahattin Eyyubi gibi önemli kişilerin temsil edildiğini belirten Serkan Nergis “Haberde yer alan fotoğraftaki kız çocuğu 93 Harbi sırasında Erzurum’daki halk direnişinin simgesi haline gelen Nene Hatun’u temsil ettiği kısa bir gösteri yapmıştır. Gösteride 93 Harbi sırasında Erzurum’un Rusya işgali tehditi altında olduğu zaman yaşananlar anlatılmıştır.” açıklamasında bulundu. 

Son Yalanlar

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir