YALAN

Sol Haber ve Karşı'nın "İHH Yetim Çocukların Eline Oyuncak Silah Verdi, Cihat Çağrısı Yaptırdı!" Yalanı

Sol Haber ve Karşı'nın "İHH Yetim Çocukların Eline Oyuncak Silah Verdi, Cihat Çağrısı Yaptırdı!" Yalanı

Sol Haber ve Karşı haber sitesi bugün “İHH yetim çocukların eline oyuncak silah verdi, cihat çağrısı yaptırdı!” başlığıyla bir haber yayınladı. Haberde İHH Kocaeli Şubesi’nin yetim çocuklarla dayanışma gecesinde çocuklara cihad çağrısı yaptırıldığını ileri sürüldü ve görsel olarak yetim gecesinde kısa bir oyun sergileyen bir kız çocuğunun fotoğrafı kullanıldı.

Ancak konu ile ilgili görüştüğümüz İHH Medya Birimi Genel Başkan Yardımcısı Serkan Nergis İHH’nın Kocaeli’ndeki Yetim dayanışma Gecesi hakkında çıkan ‘çocuklara cihad çağrısı yaptırıldığı’ şeklindeki haberin doğru olmadığını ifade etti. Program kapsamında müslüman şahsiyetler konulu kısa gösterilerin yapıldığını ve Aliya İzzet Begoviç, Şeyh Şamil, Nene Hatun ve Selahattin Eyyubi gibi önemli kişilerin temsil edildiğini belirten Serkan Nergis “Haberde yer alan fotoğraftaki kız çocuğu 93 Harbi sırasında Erzurum’daki halk direnişinin simgesi haline gelen Nene Hatun’u temsil ettiği kısa bir gösteri yapmıştır. Gösteride 93 Harbi sırasında Erzurum’un Rusya işgali tehditi altında olduğu zaman yaşananlar anlatılmıştır.” açıklamasında bulundu. 

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir