YALAN

Cumhuriyet’in “Erdoğan '300 Şehit Verdik, Bu Öyle Büyük Kazanç Ki!' Dedi" Çarpıtması

Cumhuriyet’in “Erdoğan '300 Şehit Verdik, Bu Öyle Büyük Kazanç Ki!' Dedi" Çarpıtması

Cumhuriyet Gazetesi, 18 Mart 2016 tarihli bir haberinde, şehit yakınlarına devlet övünç madalyası verilen bir törende konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “300 şehit verdik, bu öyle büyük bir kazanç ki” dediğini iddia etti. Haber başlığı gazetenin yalnızca basılı yayınında kullanıldı. 


Ancak Erdoğan’ın konuşması dinlendiğinde ve Cumhuriyet’in aynı haberindekiErdoğan’ın konuşmalarına bakıldığında, 300 şehit vermenin büyük bir kazanç olduğuna dair herhangi bir ifade görülmemekle birlikte, Erdoğan, bu süreçteki en üzüntü verici durumun 300’ün üzerinde şehit verilmesi olduğunu vurgulamıştır. Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında, “Bizi üzen bu süreçte verdiğimiz şehitlerimizdir. Geçtiğimiz Temmuz ayından bu yana 300’ün üzerinde asker ve polisimizi şehit verdik. Ama ne kazandık biliyor musunuz?  Bu toprakların vatanımız olduğunu, dosta düşmana bir kez daha gösterdik.Bu önemliydi. Bu kazanç var ya öyle büyük bir kazanç ki ancak Çanakkale ve Kurtuluş Savaşı ile mukayese edebiliriz.” ifadelerini kullanmıştır.

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir