YALAN

Cumhuriyet’in “Erdoğan '300 Şehit Verdik, Bu Öyle Büyük Kazanç Ki!' Dedi" Çarpıtması

Cumhuriyet’in “Erdoğan '300 Şehit Verdik, Bu Öyle Büyük Kazanç Ki!' Dedi" Çarpıtması

Cumhuriyet Gazetesi, 18 Mart 2016 tarihli bir haberinde, şehit yakınlarına devlet övünç madalyası verilen bir törende konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “300 şehit verdik, bu öyle büyük bir kazanç ki” dediğini iddia etti. Haber başlığı gazetenin yalnızca basılı yayınında kullanıldı. 


Ancak Erdoğan’ın konuşması dinlendiğinde ve Cumhuriyet’in aynı haberindekiErdoğan’ın konuşmalarına bakıldığında, 300 şehit vermenin büyük bir kazanç olduğuna dair herhangi bir ifade görülmemekle birlikte, Erdoğan, bu süreçteki en üzüntü verici durumun 300’ün üzerinde şehit verilmesi olduğunu vurgulamıştır. Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında, “Bizi üzen bu süreçte verdiğimiz şehitlerimizdir. Geçtiğimiz Temmuz ayından bu yana 300’ün üzerinde asker ve polisimizi şehit verdik. Ama ne kazandık biliyor musunuz?  Bu toprakların vatanımız olduğunu, dosta düşmana bir kez daha gösterdik.Bu önemliydi. Bu kazanç var ya öyle büyük bir kazanç ki ancak Çanakkale ve Kurtuluş Savaşı ile mukayese edebiliriz.” ifadelerini kullanmıştır.

Son Yalanlar

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir