YALAN

Diken'in "Cizreli Çocuklara YGS Zulmü" Yalanı

Diken'in "Cizreli Çocuklara YGS Zulmü" Yalanı

Diken Haber Sitesi’nde dün yayınlanan bir haberde çatışmaların yeni sona erdiği Şırnak’ın Cizre ve Silopi ilçelerinde öğrenim gören lise son sınıf öğrencilerinin Pazar günü yapılacak olan YGS sınavına güvenlik gerekçesiyle Gaziantep, Batman ve Siirt’te gireceği belirtildi. Haberde öğrencilerin mağdur olduğu da eklenerek, konaklama ve yol masraflarını kendilerinin karşılamak zorunda olduğu da iddia edildi.  

Ancak MEB Müsteşarı Yusuf Tekin Twitter hesabından yaptığı açıklamada haberi yalanlayarak, “Terörsever lobiler gene iş başında. Sosyal medyadan yalan terörü estiriyorlar. Bu seferki kurbanları YGS'ye girecek Şırnak'taki öğrenciler. Hakikat şu ki Pazar günkü YGS'ye girecek öğrencilere Şırnak Valiliğimiz Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı üzerinden 6 ilçe ve il merkezinde yol ve konaklama masrafları için toplamda 1.182.900.00 TL nakdi yardım yapıldı, birçok öğrencimize ücretsiz servis, imkanı sağlandı. Ayrıca öğrencilerimizin sınava girecekleri İl Milli Eğitim Müdürlükleriyle irtibata geçilerek yurtlarımızda barınma imkanı sağlandı. Birçok öğretmenimiz öğrencilerle beraber sınav yerlerine gidip öğrencilerin rahat etmesi ve herhangi bir problemle karşılaşmaması, karşılaştıkları problemlerin çözümü için gerekli çalışma yapıldı. yüzlerce okul yakılıp yıkılırken sessiz kalan terörsever lobiye inat duyurulur.” açıklamalarında bulundu.

Son Yalanlar

Para Videolarının sahibi Hakan Tek Cumhurbaşkanı Koruması Yalanı
YALAN

Para Videolarının sahibi Hakan Tek Cumhurbaşkanı Koruması Yalanı

8 Nisan, 2021
Sosyal medyada Hakan Tek isimli bir kişinin, lüks araçlarla ve deste deste paralarla yaptığı paylaşımlar gündemde yerini aldı. Tek'in Erdoğan'ın yakın koruması olduğu iddia edildi. Emniyet Genel Müdürlüğü ise iddiayı yalanladı. Hakan Tek'in aslıdna özel bir şirkette şoför olduğu ve siber suç olduğu gerrekçesiyle gözaltına alındığı ortaya çıktı.
Kemal Kılıçdaroğlu'nun Aşı Yalanı
YALAN

Kemal Kılıçdaroğlu'nun Aşı Yalanı

8 Nisan, 2021
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 6 Nisan 2021 tarihinde gerçekleşen CHP grup toplantısında "Yaşlılara aşı yapılmıyor. Nerede aşılar?" iddialarında bulunmuştu. Ufak bir araştırmayla aşıların nerede olduğunu bulduk!
Kemal Kılıçdaroğlu'nun Ambulans Uçak Yalanı
YALAN

Kemal Kılıçdaroğlu'nun Ambulans Uçak Yalanı

6 Nisan, 2021
 Kemal Kılıçdaroğlu bugünki CHP grup toplantısında "Ambulans uçak, arkasında dayısı olanlar için kullanıyor." iddialarında bulundu. Ülkemizde ambulans uçaktan ihtiyaç durumundaki tüm hastalar faydalanabiliyor. Üstelik herhangi bir dayıya gerek kalmadan.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir