YALAN

Diken'in "Cizreli Çocuklara YGS Zulmü" Yalanı

Diken'in "Cizreli Çocuklara YGS Zulmü" Yalanı

Diken Haber Sitesi’nde dün yayınlanan bir haberde çatışmaların yeni sona erdiği Şırnak’ın Cizre ve Silopi ilçelerinde öğrenim gören lise son sınıf öğrencilerinin Pazar günü yapılacak olan YGS sınavına güvenlik gerekçesiyle Gaziantep, Batman ve Siirt’te gireceği belirtildi. Haberde öğrencilerin mağdur olduğu da eklenerek, konaklama ve yol masraflarını kendilerinin karşılamak zorunda olduğu da iddia edildi.  

Ancak MEB Müsteşarı Yusuf Tekin Twitter hesabından yaptığı açıklamada haberi yalanlayarak, “Terörsever lobiler gene iş başında. Sosyal medyadan yalan terörü estiriyorlar. Bu seferki kurbanları YGS'ye girecek Şırnak'taki öğrenciler. Hakikat şu ki Pazar günkü YGS'ye girecek öğrencilere Şırnak Valiliğimiz Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı üzerinden 6 ilçe ve il merkezinde yol ve konaklama masrafları için toplamda 1.182.900.00 TL nakdi yardım yapıldı, birçok öğrencimize ücretsiz servis, imkanı sağlandı. Ayrıca öğrencilerimizin sınava girecekleri İl Milli Eğitim Müdürlükleriyle irtibata geçilerek yurtlarımızda barınma imkanı sağlandı. Birçok öğretmenimiz öğrencilerle beraber sınav yerlerine gidip öğrencilerin rahat etmesi ve herhangi bir problemle karşılaşmaması, karşılaştıkları problemlerin çözümü için gerekli çalışma yapıldı. yüzlerce okul yakılıp yıkılırken sessiz kalan terörsever lobiye inat duyurulur.” açıklamalarında bulundu.

Son Yalanlar

 Mustafa Akıncı’nın Türkiye'ye Girişi Yasaklandı Yalanı
YALAN

Mustafa Akıncı’nın Türkiye'ye Girişi Yasaklandı Yalanı

14 Ekim, 2021
İçişleri Bakanlığı Sözcüsü İsmail Çataklı; "Bu iddialar yalandır," diyerek bu iddiaların gerçeği yansıtmadığını açıkladı.
Aşı Kartı Yalanı
YALAN

Aşı Kartı Yalanı

30 Eylül, 2021
Kurum ve müesseseler HES kodundan hangi bilgileri sorgulamak isterlerse sorgulayabilmektedir."
"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı
YALAN

"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı

23 Eylül, 2021
Ardından İstanbul Valiliği de yapılmış olan eylemlerle ilgili bahse konu 127 kişinin kimliğini açıkladı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir