YALAN

Haftalık Yalanlar

Haftalık Yalanlar

2 Ağustos 2022 tarihinde İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş'ın vatandaşları ziyaret etmişti. Ziyareti sırasında hükümete eleştirilerde bulunan bir esnaf 35 senedir MHP üyesi olduğunu söyledi. Yine aynı esnaf bir hafta sonra partiye hiç üye olmadığı açıkladığı ikinci videosunda yalan söylediği için özür diledi.

 

Ekrem İmamoğlu, sık sık atık su tünelleri yaptıkları iddialarını dile getiriyordu. 4 Ağustos 2022 tarihinde yapmış olduğu açılışta da aynı konuya gönderme yapmıştı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu. Fakat belediyeyenin alt kurumu olan İSKİ İmamoğlu’nun iddialarını yalanlayan faaliyet raporlarını yayınladı. 3 yıldır atık su tünel uzunluklarının hiç artmadığı bu raporlarla bir kez daha ispatlanmış oldu.

 


  Ümit Özdağ 6 Ağustos sabahı “Ordu Valiliği'ne şehre ve ordu halkına harcaması için 8 milyon TL verildiği ve bu paranın Suriye’ye aktarıldığı” iddiasını attı ortaya Ordu Valiliği yaptığı açıklamayla valiliğe böyle bir ödenek yapılmadığını ve dolayısıyla paranın Suriye’ye aktarılma durumunun da söz konusu olmadığını belirtti.

 

 

Kemal Kılıçdaroğlu geçtiğimiz günlerde Kayserili muhtarlara CHP rozeti takmıştı. CHP ekibi bu görüntüleri paylaşarak muhtarları CHP üyesiymiş gibi lanse etti.   Hanife Çakmak 7 Ağustos 2022 tarihinde yayınladığı videoda  "Biz istemedik, bizi ikna ederek yayınlanmayacağını söyleyerek kandırdılar bizi.” cümleleriyle durumun bir tiyatrodan ibaret olduğunu açıkladı.

 

 

Arka arkaya yalanlanan haberler serisindeki diğer haber 8 Ağustos 2022 tarihinde ortaya çıktı. Kemal Kılıçdaroğlu, elektriğinin kesik olduğu iddiasıyla İbrahim Öztürk'ü ziyaret etmişti geçtiğimiz günlerde. Kemal Kılıçdaroğlu ve ekibi kendisine her türlü yardımı yapacağını belirterek sosyal medyada paylaşım yapmıştı. Videodaki elektriği kesikmiş gibi gösterilen Öztürk yaptığı açıklamada "Elektriğim kesik olmadığı halde bana kesik dedirttiler. Beni kandırarak bana destek vereceklerini söylediler. Daha sonrasında kimse bana yardım falan etmediler. Bana yine Mamak Belediye Başkanı Murat Köse sahip çıktı" sözleriyle gerçekleri anlattı.

 

Ümit Özdağ 7 Ağustos tarihinde Ünal Çetin ile Gökçeada’da görüştüğünü iddia etti. Belediye Başkanı Ünal Çetin tarafından iddianın yalanlanması üzerine Özdağ bilerek yalan söylediğini itiraf etti. Size gönderme yapmıştım diyerek kendini haklı çıkartmaya çalıştı.

 

 

Daha önce adı bir taciz vakasına karışmış olan Batuhan Çolak’ın sahibi olduğu Aykırı Gazetesi, “Türkiye'ye sığınan Suriyeli gazeteciler, İstanbul'dan yayın yapan Syria TV'den Türkiye'yi hedef alan yayınlar yapmaya devam ediyor. ÖSO yanlısı göstericilerin Türkiye karşıtı eylemleri bu görüntülerle dünyaya servis edildi.” başlığıyla 2 dakikaya yakın süren bir video paylaşmıştı. Miting 2019 yılından önce Suriye’de yapılan ve Türkiye ile alakası olmayan bir miting olduğu ortaya çıktı. Ayrıca videoda konuşan Abdelbaset Sarout’ın 2019 yılında hayatını kaybetmişti.

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir