YALAN

Ferhat Encü: "F16'lar Gökyüzünde 3 Hilal Sembolü Çizdiler" Yalanı

Ferhat Encü: "F16'lar Gökyüzünde 3 Hilal Sembolü Çizdiler" Yalanı

Cumhuriyet Gazetesi, internet sitesinde “Cizre’de üç hilalli sorti” başlıklı bir haber yayınladı. Haberde Şırnak’ın Cizre İlçesinde PKK’ya yönelik operasyonlara katılan savaş uçaklarının, havada üç hilal çizdiği iddia edildi. Haberi hazırlayan Mahmut Oral, Twitter hesabından da “Cizre’de ırkçı semboller gökyüzünde” ifadeleriyle fotoğraflar paylaştı. HDP Şırnak Milletvekili Ferhat Encü’nün de “Artık faşizm göklerde. Uludere, Cizre ve Silopi’de f16’lar gökyüzünde 3 hilal sembolü çizdiler” yorumuyla paylaştığı fotoğraf kısa sürede sosyal medyada yayıldı. GATA'daki eğitiminin ardından Balıkesir 9.Ana Jet Üs Komutanlığı'nda görev yapan ve aynı zamanda uçuş doktoru olan Semih Dikkatli, twitter hesabından, “Buna 4 kol uçuşu denir ve sağa toplu manevra yapılıyor. Her yerde böyle görünür” diyerek habere tepki gösterdi. Oda Tv'ye açıklamalarda bulunan emekli Hava Korgeneral Erdoğan Karakuş, hava şartları nedeniyle uçağın her manevrada bu izi bıraktığını söylerken, bir başka hava pilotu ise "şekillerin hava yollarından geçen trafikler tarafından şans eseri oluşturulduğu" nu söyledi. Ayrıca resimlere dikkatli bakılırsa , söz konusu şekillerin 3 değil 4 adet oduğu da fark ediliyor. Buna göre Cumhuriyet’in haberi tamamen gerçek dışı ve provokatif bir haberdir.

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir