YALAN

Yurt Gazetesi: "Babuşçu İçin Kebap gibi Kıyak" Yalanı

Yurt Gazetesi: "Babuşçu İçin Kebap gibi Kıyak" Yalanı

19 Aralık 2015 tarihinde Yurt Gazetesi’nde yayınlanan ve “Babuşçu için kebap gibi kıyak” başlığıyla sürmanşetten verilen haberde, Marmaray kapsamında yenilenecek olan eski banliyö tren hattı üzerindeki Florya istasyonunun, lüks lokantalar bölgesine kaydırılacağı ve yeni istasyonun bulunduğu bölgede AK Parti İstanbul Milletvekili Aziz Babuşçu’nun babasının da ortak olduğu bir restorant’ın varlığı özellikle öne çıkarılarak vurgulandı. Haberin ilk göze çarpan hali, atılan manşet ve ilk adımda verilen bilgilere bakıldığında, sözü edilen istasyon yeri değiştirilmesi kararının, direkt olarak ve sadece Aziz Babuşçu'ya çıkar sağlamak niyetiyle verildiği algısını yaratıyor. Ancak haberin gazetenin 11. sayfasındaki devamında içerik detaylandırıldıkça, durum değişiyor. Haberin iç sayfalardaki devamında, olumlu bir dil kullanılarak yeni istasyonun lokantalara, alışveriş merkezlerine ulaşım açısından kolaylık sağlayacağı ve Marmaray sayesinde İstanbul’un uzak yerilerinden bölgeye kısa bir süre içinde ulaşılabileceğinin eklendiği görülüyor. Ayrıca DLH’nin (Demiryolları, Limanlar ve Hava Meydanları İnşaatı Genel Müdürlüğü) teklifiyle İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nde görüşülen Florya istasyonunun kaydırılması konusunda CHP’li belediye meclis üyeleri de olumlu oy kullandığı da vurgulanıyor. Haberin son paragrafında ise yine başa dönülerek, bölgedeki lokantalardan AK Parti İstanbul Milletvekili Aziz Babuşu’nun babası Ali Babuşçu’nun da ortak olduğu Kosova Restorant’ın “ayrı bir önem” e sahip olduğu da belirtiliyor. Bütün bunları gözden geçirdiğimizde, haberin içerik kurgusu başlıkla tamamen farklı olduğu gözlemlenmekte. Haberde sürmanşetten verilen “Babuşçu için kebap gibi kıyak” başlığıyla örtüşebilecek tek ibare, Aziz Babuşçu’nun babasının ortak olduğu Restorant'ın bölgedeki birçok restoranttan biri olduğunun belirtilmesi. Haberin son bölümünde projenin kamu yararına sağlayacağı kolaylıklar sıralanırken, Aziz Babuşçu’nun babasının ortak olduğu Kosova Restorant da “ayrı bir önem” e sahip denilerek, mesnetsiz bir biçimde öne çıkartılıyor. Haberin bir diğer ilginç özelliği ise digital medyada yer almaması. Kısaca, Yurt Gazetesi, yalnızca basılı yayınında kullanıp bu haberi sürmanşetten “ Babuşçu için kebap gibi kıyak” diye sunarak açık bir algı yönetimi yapmış, ve yalan bir başlık atmıştır.

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

 Mustafa Akıncı’nın Türkiye'ye Girişi Yasaklandı Yalanı
YALAN

Mustafa Akıncı’nın Türkiye'ye Girişi Yasaklandı Yalanı

14 Ekim, 2021
İçişleri Bakanlığı Sözcüsü İsmail Çataklı; "Bu iddialar yalandır," diyerek bu iddiaların gerçeği yansıtmadığını açıkladı.
Aşı Kartı Yalanı
YALAN

Aşı Kartı Yalanı

30 Eylül, 2021
Kurum ve müesseseler HES kodundan hangi bilgileri sorgulamak isterlerse sorgulayabilmektedir."
"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı
YALAN

"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı

23 Eylül, 2021
Ardından İstanbul Valiliği de yapılmış olan eylemlerle ilgili bahse konu 127 kişinin kimliğini açıkladı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir