YALAN

Rus devlet televizyonu nasıl algı operasyonu yaptı?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in ortak basın toplantısı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in ortak basın toplantısı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve beraberindeki heyet 5 Mart 2020 tarihinde Rusya'ya gitti. Günübirlik yapılan ziyaretin ardından Rusya Devlet Kanalı olan "Rus TV"de 8 Mart tarihinde bir video yayınlandı. Yayınlanan videoda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve beraberindeki heyeti kasti olarak görüşmenin yapılacağı odanın kapısında beklettiği iddia edildi. Paylaşılan videoya sayaç koyulacak Türk heyetinin yaklaşık 1 buçuk dakika bekletildiği ileri sürüldü.

Rus Devlet Televizyonu tarafından yayınlanan video incelendiğinde kurgu ve montaj teknikleri kullanılarak sürenin uzaltıldığı anlaşılıyor. Rus Devlet Televizyonu montaj ve tekrar içeren videoyu servis ederek algı operasyonu yapmaya çalıştı. Video da 00.35'teki görüntü, 01:26'da farklı açıdan tekrarlanıyor. 00.40'taki görüntü de 00.58'de farklı açıdan tekrarlanıyor.

 

Doğru Haber Linki: GÜYA

Yalan Haber Linki: Rus TV

Son Yalanlar

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir