YALAN

Rus devlet televizyonu nasıl algı operasyonu yaptı?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in ortak basın toplantısı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in ortak basın toplantısı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve beraberindeki heyet 5 Mart 2020 tarihinde Rusya'ya gitti. Günübirlik yapılan ziyaretin ardından Rusya Devlet Kanalı olan "Rus TV"de 8 Mart tarihinde bir video yayınlandı. Yayınlanan videoda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve beraberindeki heyeti kasti olarak görüşmenin yapılacağı odanın kapısında beklettiği iddia edildi. Paylaşılan videoya sayaç koyulacak Türk heyetinin yaklaşık 1 buçuk dakika bekletildiği ileri sürüldü.

Rus Devlet Televizyonu tarafından yayınlanan video incelendiğinde kurgu ve montaj teknikleri kullanılarak sürenin uzaltıldığı anlaşılıyor. Rus Devlet Televizyonu montaj ve tekrar içeren videoyu servis ederek algı operasyonu yapmaya çalıştı. Video da 00.35'teki görüntü, 01:26'da farklı açıdan tekrarlanıyor. 00.40'taki görüntü de 00.58'de farklı açıdan tekrarlanıyor.

 

Doğru Haber Linki: GÜYA

Yalan Haber Linki: Rus TV

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir