YALAN

Sputnik’in “Özgür Suriye Ordusu Tümgenerali Hüsam El-Avak Konuştu” Yalanı

Sputnik’in “Özgür Suriye Ordusu Tümgenerali Hüsam El-Avak Konuştu” Yalanı
Rus haber ajansı Sputnik, 2 Aralık 2015 tarihinde Özgür Suriye Ordusu Tümgenerali Hüsam El-Avak’ın Sputnik’e konuştuğunu ve “Türkiye’nin Daeş ile yaptığı petrol ticaretine dair kanıtlar elimizde” dediğini iddia etti. Ancak Sputnik’in Özgür Suriye Ordusu Tümgenerali olarak tanıttığı Hüsam El-Avak’ın, 2005 yılında uygunsuz davranışlar sergilediği gerekçesiyle Suriye Ordusu’ndan kovulduğu ve Özgür Suriye Ordusu ile herhangi bir ilişkisinin olmadığı ortaya çıktı. TRT World 2 Aralık 2015 tarihinde, Sputnik’in ÖSO Tümgenerali olarak tanıttığı Hüsam El-Avak ile ilgili bir haberde Sputnik’in ÖSO Tümgenerali olarak sunduğu Hüsam El-Avak’ın ÖSO bünyesinde bir komutan olmadığı ve ÖSO ile herhangi bir bağının olmadığı ortaya çıktı. Söz konusu haberde El-Avak’ın Mısır’ın başkenti Kahire’de ikamet ettiği belirtildi ve ÖSO resmi sözcüsü Usame Ebu Zaid’in “Onu (Hüsam El-Avak) hiç duymadım. ÖSO’nun önde gelen çoğu lideri de onu tanımıyor” dediği aktarıldı. Ayrıca resmi sözcü Usame Ebu Zaid’in “Eğer Mısır’da yaşıyorsa, o zaman kesinlikle o, ÖSO lideri değildir.” dediği belirtildi. ÖSO resmi sözcüsü Usame Ebu Zaid’in ifadeleri dikkate alındığında, Sputnik haber ajansının, Hüsam El-Avak’ın ÖSO Tümgenerali olduğu iddiası gerçeği yansıtmamaktadır.

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

Afganlar Türkiye'ye Kontrolsüz Göç Ediyor Yalanı
YALAN

Afganlar Türkiye'ye Kontrolsüz Göç Ediyor Yalanı

13 Temmuz, 2021
İçişleri Bakan Sözcüsü ve Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı; "Afganistan’daki gelişmeler üzerinden doğu sınırlarımızdan düzensiz göçmen geçişleri olduğu iddialarına ilişkin açıklama" başlığıyla Twitter hesabından bir paylaşım yaptı. Sınır güvenliğinin olmadığı iddialarını kesin bir dille yalanlayan Çataklı, aynı zamanda paylaşılan görüntülerin Türkiye sınırına ait olmadığını da bildirdi. 
İyi Parti'nin Çiftçilerimizin Ayakkabı Alacak Parası Yok Yalanı
YALAN

İyi Parti'nin Çiftçilerimizin Ayakkabı Alacak Parası Yok Yalanı

8 Temmuz, 2021
İyi Parti'nin Çiftçilerimizin Ayakkabı Alacak Parası Yok Yalanı
Dağsız Yere Tünel Yalanı
YALAN

Dağsız Yere Tünel Yalanı

5 Temmuz, 2021
CHP'li Şişli Belediyesi Meclis Üyesi Levent Üzümcü, Sabiha Gökçen Havalimanı pistinin altına inşa edilen tünelle dalga geçmek isterken gerçekleri gözden kaçırdı. Tünelden geçerken video çeken Üzümcü, "Size bunu göstermek istiyorum. Bu tünel, Türk mühendisliğinin en çarpıcı örneklerinden biri. Dünyada ilk ve tek.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir