YALAN

Sputnik’in “Özgür Suriye Ordusu Tümgenerali Hüsam El-Avak Konuştu” Yalanı

Sputnik’in “Özgür Suriye Ordusu Tümgenerali Hüsam El-Avak Konuştu” Yalanı
Rus haber ajansı Sputnik, 2 Aralık 2015 tarihinde Özgür Suriye Ordusu Tümgenerali Hüsam El-Avak’ın Sputnik’e konuştuğunu ve “Türkiye’nin Daeş ile yaptığı petrol ticaretine dair kanıtlar elimizde” dediğini iddia etti. Ancak Sputnik’in Özgür Suriye Ordusu Tümgenerali olarak tanıttığı Hüsam El-Avak’ın, 2005 yılında uygunsuz davranışlar sergilediği gerekçesiyle Suriye Ordusu’ndan kovulduğu ve Özgür Suriye Ordusu ile herhangi bir ilişkisinin olmadığı ortaya çıktı. TRT World 2 Aralık 2015 tarihinde, Sputnik’in ÖSO Tümgenerali olarak tanıttığı Hüsam El-Avak ile ilgili bir haberde Sputnik’in ÖSO Tümgenerali olarak sunduğu Hüsam El-Avak’ın ÖSO bünyesinde bir komutan olmadığı ve ÖSO ile herhangi bir bağının olmadığı ortaya çıktı. Söz konusu haberde El-Avak’ın Mısır’ın başkenti Kahire’de ikamet ettiği belirtildi ve ÖSO resmi sözcüsü Usame Ebu Zaid’in “Onu (Hüsam El-Avak) hiç duymadım. ÖSO’nun önde gelen çoğu lideri de onu tanımıyor” dediği aktarıldı. Ayrıca resmi sözcü Usame Ebu Zaid’in “Eğer Mısır’da yaşıyorsa, o zaman kesinlikle o, ÖSO lideri değildir.” dediği belirtildi. ÖSO resmi sözcüsü Usame Ebu Zaid’in ifadeleri dikkate alındığında, Sputnik haber ajansının, Hüsam El-Avak’ın ÖSO Tümgenerali olduğu iddiası gerçeği yansıtmamaktadır.

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

MÜYORBİR'e Yardım Sanatçı Desteği ile Verildi Yalanı
YALAN

MÜYORBİR'e Yardım Sanatçı Desteği ile Verildi Yalanı

8 Haziran, 2021
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan destek paketi kapsamında, müzisyenlere de 3 bin TL ödeme yapılacağı belirtildi. Ticaret Bakanlığı, ödeme için vergi levhası isteyerek, e-devlet üzerinden başvuru açtı. Bu gelişme sonrası Recep Ergül ve Hakan Sarıca'nın girişimi ile Orhan Gencebay, Ticaret Bakanı Mehmet Muş ile görüştü. Gencebay, desteğin Kültür ve Turizm Bakanlığı eliyle dağıtılmasını talep etti, yoksa birçok müzisyenin ticari şartnameleri yerine getiremeyeceği için destekten faydalanamayacağını dile getirdi. Ticaret Bakanlığı da desteğin Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı Yunus Emre Enstitüsü üzerinden dağıtılmasına karar verdi.
KPSS-2021 Giriş Ücreti 300 TL Yalanı
YALAN

KPSS-2021 Giriş Ücreti 300 TL Yalanı

28 Mayıs, 2021
Sosyal medyada gündemin başında yer alan KPSS-2021 giriş ücretinin 300 TL olduğu iddiaları gerçeği yansıtmıyor. ÖSYM tarafından henüz sınava ait bir kılavuz açıklanmamıştır. Bu sebeple sınava girmek için yatırılacak olan ücret henüz bilinmiyor.
Kürtçe Şarkı Söylediği İçin Dava Açıldı Yalanı
YALAN

Kürtçe Şarkı Söylediği İçin Dava Açıldı Yalanı

25 Mayıs, 2021
Kürtçe Şarkı Söylediği İçin Dava Açıldı Yalanı

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir