YALAN

Sputnik’in “Özgür Suriye Ordusu Tümgenerali Hüsam El-Avak Konuştu” Yalanı

Sputnik’in “Özgür Suriye Ordusu Tümgenerali Hüsam El-Avak Konuştu” Yalanı
Rus haber ajansı Sputnik, 2 Aralık 2015 tarihinde Özgür Suriye Ordusu Tümgenerali Hüsam El-Avak’ın Sputnik’e konuştuğunu ve “Türkiye’nin Daeş ile yaptığı petrol ticaretine dair kanıtlar elimizde” dediğini iddia etti. Ancak Sputnik’in Özgür Suriye Ordusu Tümgenerali olarak tanıttığı Hüsam El-Avak’ın, 2005 yılında uygunsuz davranışlar sergilediği gerekçesiyle Suriye Ordusu’ndan kovulduğu ve Özgür Suriye Ordusu ile herhangi bir ilişkisinin olmadığı ortaya çıktı. TRT World 2 Aralık 2015 tarihinde, Sputnik’in ÖSO Tümgenerali olarak tanıttığı Hüsam El-Avak ile ilgili bir haberde Sputnik’in ÖSO Tümgenerali olarak sunduğu Hüsam El-Avak’ın ÖSO bünyesinde bir komutan olmadığı ve ÖSO ile herhangi bir bağının olmadığı ortaya çıktı. Söz konusu haberde El-Avak’ın Mısır’ın başkenti Kahire’de ikamet ettiği belirtildi ve ÖSO resmi sözcüsü Usame Ebu Zaid’in “Onu (Hüsam El-Avak) hiç duymadım. ÖSO’nun önde gelen çoğu lideri de onu tanımıyor” dediği aktarıldı. Ayrıca resmi sözcü Usame Ebu Zaid’in “Eğer Mısır’da yaşıyorsa, o zaman kesinlikle o, ÖSO lideri değildir.” dediği belirtildi. ÖSO resmi sözcüsü Usame Ebu Zaid’in ifadeleri dikkate alındığında, Sputnik haber ajansının, Hüsam El-Avak’ın ÖSO Tümgenerali olduğu iddiası gerçeği yansıtmamaktadır.

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir