YALAN

"TSK kiliselere zarar verdi" yalanı

"TSK kiliselere zarar verdi" yalanı

Bazı yabancı medya kuruluşları Türk Silahlı Kuvvetlerinin Barış Pınarı Harekatı kapsamında Tel Abyad ve Rasulayn'da bulunan kiliselere zarar verdiği iddialar servis edildi.

Barış Pınarı Harekâtı Türkiye'nin milli güvenliğine tehdit oluşturan DEAŞ- PKK/KCK/PYD/YPG gibi terör örgütlerini etkisiz hale getirmek amacıyla başlatıldı.

Suriye'nin kuzeyinde bir terör koridoru oluşmasını önlemek ve Suriye’lilerin evlerine güvenli ve gönüllü geri dönmeleri için uygun koşulları oluşturmak gayesiyle başlatılan harekat sırasında hiçbir kilise, tarihi ya da dini yapıya zarar verilmedi. 

Nitekim, Milli Savunma Bakanlığı konuya ilişkin 4 Kasım 2019 tarihinde bir açıklama yaparak asılsız iddiaları kesin bir dille yalanladı. 

Son Yalanlar

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir