YALAN

"Nazlı Ilıcak: RTE Caydı. Rus Uçağı Olduğunu Bilseydik Vurmazdık" Yalanı

"Nazlı Ilıcak: RTE Caydı. Rus Uçağı Olduğunu Bilseydik Vurmazdık" Yalanı
Nazlı Ilıcak 26 Kasım 2015 tarihinde resmi twittter hesabından paylaştığı bir tweette, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rus uçağının düşürülmesi ile ilgili olarak, “Ne oldu? İlk gün ‘sınırlarımızı koruduk, angajman kurallarını uyguladık’ diyen RTE caydı. ‘Rus Uçağı olduğunu bilseydik vurmazdık’ dedi şeklinde yorumlarda bulundu. Ancak, aynı gün Muhtarlar Toplantısı’nda konuşan Erdoğan, "Suriye ile iç içe bulunduğumuz durum ortadadır. Bizim çabalarımız Suriye sınırlarımızı DAİŞ ve diğer terör örgütlerinden arındırmaktır. Tüm dünyanın, bizim haklı olduğumuzu kabul ettiği bir hadisenin genişletilmesini de doğru bulmuyoruz. Aynı ihlal bugün yapılsa, Türkiye yine aynı karşılığı vermek durumundadır” açıklamalarında bulundu. Muhtarlar Toplantısı’nın ardından, France 24’e röportaj veren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, konuşmasında "Bu bir Rus uçağı olduğu belli olmuş olsaydı belki uyarıların türü farklı olabilirdi. Bu uyarılar çok daha farklı bir zeminde ulaştırılarak farklı yerler devreye sokulmak suretiyle bu hava sahası ihlalinin önü kesilebilirdi. Ama bu konuda hassasiyetin devam etmesinde fayda var. Yani bu tür ihlallerin olmaması gerekiyor" ifadelerine yer verdi. Nazlı Ilıcak’ın iddia ettiği gibi Erdoğan “Rus uçağı olduğunu bilseydik vurmazdık” değil, “Rus uçağı olduğunu bilseydik belki uyarıların türü farklı olabilirdi” ifadelerini kullanmıştır.

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı
YALAN

"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı

23 Eylül, 2021
Ardından İstanbul Valiliği de yapılmış olan eylemlerle ilgili bahse konu 127 kişinin kimliğini açıkladı.
Engin Özkoç'un Yurt Yalanı
YALAN

Engin Özkoç'un Yurt Yalanı

16 Eylül, 2021
Biz sizler için ülkenin dört bir yanında yeni açılan KYK Yurtlarını araştırdık.
Hacıbektaş'ın Ödeneği %60 Kesildi Yalanı
YALAN

Hacıbektaş'ın Ödeneği %60 Kesildi Yalanı

10 Eylül, 2021
Sosyal medyada Halk TV’nin yayılmasına destek verdiği 2021’in UNESCO Hacı Bektaş Veli Anma Yılı ilan edilmesi nedeniyle Nevşehir’in Hacıbektaş ilçesindeki Hacı Bektaş Veli Külliyesi ve Hacıbektaş ilçesi üstyapı çalışmaları için Cumhurbaşkanlığı tarafından 5 milyon liralık ödenek ayrıldı. Ancak Nevşehir İl Özel İdaresi, ödenekte yüzde 60 kesinti uyguladığına dair haberler yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir