YALAN

"Nazlı Ilıcak: RTE Caydı. Rus Uçağı Olduğunu Bilseydik Vurmazdık" Yalanı

"Nazlı Ilıcak: RTE Caydı. Rus Uçağı Olduğunu Bilseydik Vurmazdık" Yalanı
Nazlı Ilıcak 26 Kasım 2015 tarihinde resmi twittter hesabından paylaştığı bir tweette, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rus uçağının düşürülmesi ile ilgili olarak, “Ne oldu? İlk gün ‘sınırlarımızı koruduk, angajman kurallarını uyguladık’ diyen RTE caydı. ‘Rus Uçağı olduğunu bilseydik vurmazdık’ dedi şeklinde yorumlarda bulundu. Ancak, aynı gün Muhtarlar Toplantısı’nda konuşan Erdoğan, "Suriye ile iç içe bulunduğumuz durum ortadadır. Bizim çabalarımız Suriye sınırlarımızı DAİŞ ve diğer terör örgütlerinden arındırmaktır. Tüm dünyanın, bizim haklı olduğumuzu kabul ettiği bir hadisenin genişletilmesini de doğru bulmuyoruz. Aynı ihlal bugün yapılsa, Türkiye yine aynı karşılığı vermek durumundadır” açıklamalarında bulundu. Muhtarlar Toplantısı’nın ardından, France 24’e röportaj veren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, konuşmasında "Bu bir Rus uçağı olduğu belli olmuş olsaydı belki uyarıların türü farklı olabilirdi. Bu uyarılar çok daha farklı bir zeminde ulaştırılarak farklı yerler devreye sokulmak suretiyle bu hava sahası ihlalinin önü kesilebilirdi. Ama bu konuda hassasiyetin devam etmesinde fayda var. Yani bu tür ihlallerin olmaması gerekiyor" ifadelerine yer verdi. Nazlı Ilıcak’ın iddia ettiği gibi Erdoğan “Rus uçağı olduğunu bilseydik vurmazdık” değil, “Rus uçağı olduğunu bilseydik belki uyarıların türü farklı olabilirdi” ifadelerini kullanmıştır.

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir