YALAN

CHP'li Lütfü Savaş'ın "Reyhanlı, Yayladağı ve Altınözü İlçelerinde Suriyeliler Seçimi Kazanabilir" Yalanı

CHP'li Lütfü Savaş
CHP'li Lütfü Savaş

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş 17 Ocak 2019 tarihinde Twitter hesabından yaptığı bir açıklamada Reyhanlı, Yayladağı, Altınözü ilçelerinde seçim kazanabilecek kadar Suriyeli seçmen olduğunu iddia etti. Savaş bu gidişe dur diyebilmek için elindeki verileri kamuoyuyla paylaşmak zorunda olduğunu açıkladı.

Konu ile ilgili açıklama yapan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Hatay Belediye Başkanı Lütfü Savaş’ın yönetici sorumluluğundan uzak olarak yalan söylediğini belirterek Hatay’ın seçmen verilerini paylaştı. Nüfus ve Vatandaşlık Genel Müdürlüğüne ait verilere göre Hatay ili genelindeki Suriyeli seçmen oranı %1.17. Reyhanlı’nın Suriyeli seçmen oranı %4.78, Yayladağı’nın Suriyeli seçmen oranı %14.36 ve Altınözü’nün Suriyeli seçmen oranı ise %0,81’dir. Bu verilere bakıldığında Suriyeliler Hatay ya da herhangi bir ilçesinde seçilecek kadar çok seçmene sahip olduğu iddiasının doğru olmadığı açıkça ortaya çıkıyor.

Doğru Haber Linkleri: İçişleri Bakanlığı

Yalan Haber Linkleri: Lütfü Savaş

Son Yalanlar

Para Videolarının sahibi Hakan Tek Cumhurbaşkanı Koruması Yalanı
YALAN

Para Videolarının sahibi Hakan Tek Cumhurbaşkanı Koruması Yalanı

8 Nisan, 2021
Sosyal medyada Hakan Tek isimli bir kişinin, lüks araçlarla ve deste deste paralarla yaptığı paylaşımlar gündemde yerini aldı. Tek'in Erdoğan'ın yakın koruması olduğu iddia edildi. Emniyet Genel Müdürlüğü ise iddiayı yalanladı. Hakan Tek'in aslıdna özel bir şirkette şoför olduğu ve siber suç olduğu gerrekçesiyle gözaltına alındığı ortaya çıktı.
Kemal Kılıçdaroğlu'nun Aşı Yalanı
YALAN

Kemal Kılıçdaroğlu'nun Aşı Yalanı

8 Nisan, 2021
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 6 Nisan 2021 tarihinde gerçekleşen CHP grup toplantısında "Yaşlılara aşı yapılmıyor. Nerede aşılar?" iddialarında bulunmuştu. Ufak bir araştırmayla aşıların nerede olduğunu bulduk!
Kemal Kılıçdaroğlu'nun Ambulans Uçak Yalanı
YALAN

Kemal Kılıçdaroğlu'nun Ambulans Uçak Yalanı

6 Nisan, 2021
 Kemal Kılıçdaroğlu bugünki CHP grup toplantısında "Ambulans uçak, arkasında dayısı olanlar için kullanıyor." iddialarında bulundu. Ülkemizde ambulans uçaktan ihtiyaç durumundaki tüm hastalar faydalanabiliyor. Üstelik herhangi bir dayıya gerek kalmadan.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir