YALAN

CHP'li Lütfü Savaş'ın "Reyhanlı, Yayladağı ve Altınözü İlçelerinde Suriyeliler Seçimi Kazanabilir" Yalanı

CHP'li Lütfü Savaş
CHP'li Lütfü Savaş

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş 17 Ocak 2019 tarihinde Twitter hesabından yaptığı bir açıklamada Reyhanlı, Yayladağı, Altınözü ilçelerinde seçim kazanabilecek kadar Suriyeli seçmen olduğunu iddia etti. Savaş bu gidişe dur diyebilmek için elindeki verileri kamuoyuyla paylaşmak zorunda olduğunu açıkladı.

Konu ile ilgili açıklama yapan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Hatay Belediye Başkanı Lütfü Savaş’ın yönetici sorumluluğundan uzak olarak yalan söylediğini belirterek Hatay’ın seçmen verilerini paylaştı. Nüfus ve Vatandaşlık Genel Müdürlüğüne ait verilere göre Hatay ili genelindeki Suriyeli seçmen oranı %1.17. Reyhanlı’nın Suriyeli seçmen oranı %4.78, Yayladağı’nın Suriyeli seçmen oranı %14.36 ve Altınözü’nün Suriyeli seçmen oranı ise %0,81’dir. Bu verilere bakıldığında Suriyeliler Hatay ya da herhangi bir ilçesinde seçilecek kadar çok seçmene sahip olduğu iddiasının doğru olmadığı açıkça ortaya çıkıyor.

Doğru Haber Linkleri: İçişleri Bakanlığı

Yalan Haber Linkleri: Lütfü Savaş

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir