YALAN

CHP'li Lütfü Savaş'ın "Reyhanlı, Yayladağı ve Altınözü İlçelerinde Suriyeliler Seçimi Kazanabilir" Yalanı

CHP'li Lütfü Savaş
CHP'li Lütfü Savaş

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş 17 Ocak 2019 tarihinde Twitter hesabından yaptığı bir açıklamada Reyhanlı, Yayladağı, Altınözü ilçelerinde seçim kazanabilecek kadar Suriyeli seçmen olduğunu iddia etti. Savaş bu gidişe dur diyebilmek için elindeki verileri kamuoyuyla paylaşmak zorunda olduğunu açıkladı.

Konu ile ilgili açıklama yapan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Hatay Belediye Başkanı Lütfü Savaş’ın yönetici sorumluluğundan uzak olarak yalan söylediğini belirterek Hatay’ın seçmen verilerini paylaştı. Nüfus ve Vatandaşlık Genel Müdürlüğüne ait verilere göre Hatay ili genelindeki Suriyeli seçmen oranı %1.17. Reyhanlı’nın Suriyeli seçmen oranı %4.78, Yayladağı’nın Suriyeli seçmen oranı %14.36 ve Altınözü’nün Suriyeli seçmen oranı ise %0,81’dir. Bu verilere bakıldığında Suriyeliler Hatay ya da herhangi bir ilçesinde seçilecek kadar çok seçmene sahip olduğu iddiasının doğru olmadığı açıkça ortaya çıkıyor.

Doğru Haber Linkleri: İçişleri Bakanlığı

Yalan Haber Linkleri: Lütfü Savaş

Son Yalanlar

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir