YALAN

"Vakıflar Genel Müdürlüğü Seçim Kolisi Dağıtıyor" Yalanı

Tarihi Vakıf Çeşmesi
Tarihi Vakıf Çeşmesi

Sözcü Gazetesi 9 Aralık 2018 tarihli bir haberinde Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün 31 Mart 2019’d gerçekleşecek yerel seçimler için koli dağıttığını iddia eden bir haber yayınladı. İstanbul Vakıflar II. Bölge Müdürlüğü tarafından öncelikle İstanbul Anadolu yakasında ve Kocaeli’de 1.357 aileye koli dağıtılacağı belirtilen haberde Vakıf imkânlarının siyasete malzeme edileceği öne sürüldü.

 

Vakıflar Genel Müdürlüğü hayır hizmeti olarak yaptıkları yardımların seçimlerle ilişkilendirilmesinin son derece çirkin olduğunu vurgulayan bir açıklama yayınladı.  Vakıflar Genel Müdürlüğü 2007 yılından bu yana, ihtiyaç sahibi ailelere her ay 15 kalemden oluşan kuru gıda kolisi teslim edildiğini belirtti. Genel Müdürlük kuru gıda kolilerinin her ay 81 ilde belirlenen 20.315 aileye teslim edildiğini vurgulayarak uygulamanın yeni olmadığının altını çizdi.

 

Doğru Haber Linkleri:Vakıflar Genel Müdürlüğü

Yalan Haber Linkleri:Sözcü Gazetesi

Son Yalanlar

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir