YALAN

Özgür Gündem'in "Silvan'da Katliam Var" Yalanı

Özgür Gündem'in "Silvan'da Katliam Var" Yalanı
Özgür Gündem 11 Kasım 2015 tarihinde resmi twitter hesabından yanmış yıkılmış evlerin olduğu bazı fotoğraflar paylaşarak bu fotoğrafların Silvan’a ait olduğunu ve Silvan’da katliam yapıldığını iddia etti. Özgür Gündem ayrıca Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Silvan’ı havadan ve karadan bombaladığını da ileri sürdü. Ancak Diyarbakır Valiliği resmi internet sayfasından Silvan hakkında bir açıklama yayınlayarak Silvan hakkında öne sürülen iddiaları kesin bir dille yalanladı. Valilik operasyon kapsamında vatandaşların zarar görmemesi maksadıyla Silvan Kaymakamlığı’nın operasyonun icra edildiği 3 mahallede sokağa çıkma yasağı ilan ettiğini ve güvenlik güçlerinin vatandaşların zarar görmemesi için her türlü önem ve tedbiri aldıklarını ifade etti. Silvan hakkında yapılan yalan haberlere de değinen Valilik “İcra edilen operasyonda keşif ve gözetleme faaliyetleri dışında kesinlikle havadan bir müdahale yapılmadığı, ateş edilmediği, bombalama yapılmadığı, vatandaşlarımızın zarar görmemesi maksadıyla azami özen gösterildiği, bu tür yalan haberlerin vatandaşı yanıltmak ve istismar etmek amacıyla yayınlandığı değerlendirilmektedir.” dedi. Ayrıca Özgür Gündem “Silvan’da katliam var” iddiası ile birlikte farklı zaman ve mekanlarda çekilmiş fotoğrafları paylaşmıştı. Söz konusu fotoğraflardan birinin Ağrı Doğubeyazıt’ta 19 Şubat 2015 tarihinde meydana gelen bir yangında çekildiği ortaya çıktı. Dolayısıyla Özgür Gündem’in Silvan’da katliam olduğu iddiası gerçeği yansıtmamaktadır. Not: Özgür Gündem resmi twitter hesabından paylaşmış olduğu tweeti sildiği için bahsedilen tweet için link veremiyoruz.

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir