YALAN

Özgür Gündem'in "Silvan'da Katliam Var" Yalanı

Özgür Gündem'in "Silvan'da Katliam Var" Yalanı
Özgür Gündem 11 Kasım 2015 tarihinde resmi twitter hesabından yanmış yıkılmış evlerin olduğu bazı fotoğraflar paylaşarak bu fotoğrafların Silvan’a ait olduğunu ve Silvan’da katliam yapıldığını iddia etti. Özgür Gündem ayrıca Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Silvan’ı havadan ve karadan bombaladığını da ileri sürdü. Ancak Diyarbakır Valiliği resmi internet sayfasından Silvan hakkında bir açıklama yayınlayarak Silvan hakkında öne sürülen iddiaları kesin bir dille yalanladı. Valilik operasyon kapsamında vatandaşların zarar görmemesi maksadıyla Silvan Kaymakamlığı’nın operasyonun icra edildiği 3 mahallede sokağa çıkma yasağı ilan ettiğini ve güvenlik güçlerinin vatandaşların zarar görmemesi için her türlü önem ve tedbiri aldıklarını ifade etti. Silvan hakkında yapılan yalan haberlere de değinen Valilik “İcra edilen operasyonda keşif ve gözetleme faaliyetleri dışında kesinlikle havadan bir müdahale yapılmadığı, ateş edilmediği, bombalama yapılmadığı, vatandaşlarımızın zarar görmemesi maksadıyla azami özen gösterildiği, bu tür yalan haberlerin vatandaşı yanıltmak ve istismar etmek amacıyla yayınlandığı değerlendirilmektedir.” dedi. Ayrıca Özgür Gündem “Silvan’da katliam var” iddiası ile birlikte farklı zaman ve mekanlarda çekilmiş fotoğrafları paylaşmıştı. Söz konusu fotoğraflardan birinin Ağrı Doğubeyazıt’ta 19 Şubat 2015 tarihinde meydana gelen bir yangında çekildiği ortaya çıktı. Dolayısıyla Özgür Gündem’in Silvan’da katliam olduğu iddiası gerçeği yansıtmamaktadır. Not: Özgür Gündem resmi twitter hesabından paylaşmış olduğu tweeti sildiği için bahsedilen tweet için link veremiyoruz.

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı
YALAN

"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı

23 Eylül, 2021
Ardından İstanbul Valiliği de yapılmış olan eylemlerle ilgili bahse konu 127 kişinin kimliğini açıkladı.
Engin Özkoç'un Yurt Yalanı
YALAN

Engin Özkoç'un Yurt Yalanı

16 Eylül, 2021
Biz sizler için ülkenin dört bir yanında yeni açılan KYK Yurtlarını araştırdık.
Hacıbektaş'ın Ödeneği %60 Kesildi Yalanı
YALAN

Hacıbektaş'ın Ödeneği %60 Kesildi Yalanı

10 Eylül, 2021
Sosyal medyada Halk TV’nin yayılmasına destek verdiği 2021’in UNESCO Hacı Bektaş Veli Anma Yılı ilan edilmesi nedeniyle Nevşehir’in Hacıbektaş ilçesindeki Hacı Bektaş Veli Külliyesi ve Hacıbektaş ilçesi üstyapı çalışmaları için Cumhurbaşkanlığı tarafından 5 milyon liralık ödenek ayrıldı. Ancak Nevşehir İl Özel İdaresi, ödenekte yüzde 60 kesinti uyguladığına dair haberler yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir