YALAN

"MEB Yavuz Bingöl'den 84 bin 290 Bağlama Satın Alacak" Yalanı

Yavuz Bingöl
Yavuz Bingöl

14 Kasım 2018 tarihinde Birgün gazetesi Milli Eğitim Bakanlığı’nın sanatçı Yavuz Bingöl’den 84 bin 290 adet bağlama alacağını iddia eden bir haber yaptı. Haberlerde Milli Eğitim Bakanlığı ile Yavuz Bingöl Sanat Merkezi arasında imzalanan protokolün usulsüz olduğu, bağlama ihalesini haksız bir şekilde Yavuz Bingöl’ün aldığı ileri sürüldü. Yavuz Bingöl’ün haksız kazanç sağlayacağı iddiaları üzerine sosyal medyada binlerce paylaşım yapıldı.

üzerine bir açıklama yaptı. Bakanlık, MEB Temel Eğitim Genel Müdürlüğü ile Yavuz Bingöl Sanat Merkezi (YBSM) bünyesinde kurulan Sanat Hayattır Derneği arasında “Müzik Sınıflarının Altyapısını Destekleme Kampanyası” İş Birliği Protokolü imzalandığını ve bu protokol kapsamında okullarda dağıtılacak enstrümanları Sanat Hayattır Derneği tarafından temin edilecek. Milli Eğitim Bakanlığı bu kapsamda hiçbir kişi ve kurumdan enstrüman satın almayacak.

Yalan Haber Linkleri: Birgün

Doğru Haber Linkleri: MEB

Son Yalanlar

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir