YALAN

Mehmet Altan'ın "IŞİD Bombalanmıyor" Yalanı

Mehmet Altan'ın "IŞİD Bombalanmıyor" Yalanı
Mehmet Altan, 26 Ekim tarihli “Gazete360” adlı internet gazetesindeki köşesinde terör örgütü IŞİD’e dokunulmadığını, bilâkis himaye edildiğini ve bu sayede AK Parti’nin kendi iktidarını konsolide etmeye çalıştığını iddia etti. Altan, yazısında iktidarın “IŞİD sempatizanı” olduğunu iddia ederek “iktidar sıkıştıkça ülkede patlayan bombaların sayısı artıyor” dedi. Altan’ın ilgili yazısı T24 adlı haber sitesinde de yayımlandı. Ancak Altan’ın bu iddiası gerçeği yansıtmamaktadır. Çünkü, Türk Silahlı Kuvvetleri 24 Temmuz 2015 tarihinde Diyarbakır’dan kalkan üç F-16 uçağı ile Suriye’de IŞİD hedeflerine yönelik bir hava operasyonu gerçekleştirerek IŞİD’i bombalamıştır. Ayrıca Türk hükümeti, bombalamanın dışında IŞİD’e yönelik başka operasyonlar da gerçekleştirmiştir. Örneğin; DHA’nın haberine göre, 24 Temmuz’da IŞİD’e yönelik operasyonlarda Adıyaman’da 8 kişi ve Aljazeera Türk’ün 19 Ekim tarihli haberine göre Şanlıurfa’da IŞİD’e yönelik operasyonda IŞİD üyesi oldukları suçlamasıyla 16 kişi gözaltına alındı. Ayrıca, 26 Ekim tarihli Aljazeera Türk haberine göre, Diyarbakır’da IŞİD mensuplarının bulunduğu eve düzenlenen operasyonda çıkan çatışma sonucu 7 IŞİD’li öldürülürken 12’sinin yakalandı. Tüm bu operasyonlar, Mehmet Altan’ın yazısındaki iddiaların temelsiz ve içi boş olduğunu gösteriyor.

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

Yalana Bulaştırılmayan Kalmadı
YALAN

Yalana Bulaştırılmayan Kalmadı

3 Nisan, 2022
Gazileri bile yalana karıştırdılar
Arpa Üreten Çiftçiler Zarara Uğratılıyor Yalanı
YALAN

Arpa Üreten Çiftçiler Zarara Uğratılıyor Yalanı

13 Aralık, 2021
CHP'li Ömer Fethi Gürer geçtiğimiz günlerde meclisteki bir konuşmasında çeşitli iddialara yer verdi. CHP'li Gürer, Bakan Pakdemirli'nin Meclis’teki konuşması sırasında gösterdiği “seçilmiş ürünlerde maliyet ve satış fiyatları” tablosuna ilişkin, “Bakan, arpa üreten çiftçiye maliyetinin altında bir fiyat verdiğini itiraf etmiş oldu” ifadelerine yer verdi. Tarım ve Orman Bakanlığı, arpa fiyatlarının piyasa fiyatının altında kaldığı ve çiftçinin zarara uğratıldığı iddialarının gerçeği yansıtmadığını bildirdi. Bakanlıktan yapılan açıklamada, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin bütçe görüşmeleri sırasında yaptığı konuşmada "arpa fiyatlarına" ilişkin sözlerinin çarpıtılarak farklı bir şekilde kamuoyuna yansıtıldığının görüldüğü açıkça ifade edildi. Arpa üretiminin kuraklık nedeniyle geçen yıla göre yüzde 30,7, buğday üretiminin ise yüzde 13,9 azaldığı bilgisi verilen açıklamada, "Kuraklığın da etkisiyle birim alandan elde edilen verimin düşmesi kilogram başına düşen maliyeti artırmaktadır. Arpa üretiminin dekara maliyeti, buğdaya göre daha az olmaktadır ancak bu yıl kuraklık nedeniyle dekar başına arpa verimindeki düşüş, buğdaya göre daha yüksek oranda gerçekleşmiştir. Bu nedenle 1 kilogram arpanın maliyeti, 1 kilogram buğdaya göre daha yüksek oluşmuştur." ifadelerinde bulundu.
Kemal Kılıçdaroğlu'nun Altındağ Belediyesi Yardım İsteğine "Eline Bez Verelim." Dedi Yalanı
YALAN

Kemal Kılıçdaroğlu'nun Altındağ Belediyesi Yardım İsteğine "Eline Bez Verelim." Dedi Yalanı

13 Aralık, 2021
"Muhammed kardeşimizin ailesinin bizden bugüne kadar herhangi bir yardım ve iş talebi olmamıştır."

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir