YALAN

Mehmet Altan'ın "IŞİD Bombalanmıyor" Yalanı

Mehmet Altan'ın "IŞİD Bombalanmıyor" Yalanı
Mehmet Altan, 26 Ekim tarihli “Gazete360” adlı internet gazetesindeki köşesinde terör örgütü IŞİD’e dokunulmadığını, bilâkis himaye edildiğini ve bu sayede AK Parti’nin kendi iktidarını konsolide etmeye çalıştığını iddia etti. Altan, yazısında iktidarın “IŞİD sempatizanı” olduğunu iddia ederek “iktidar sıkıştıkça ülkede patlayan bombaların sayısı artıyor” dedi. Altan’ın ilgili yazısı T24 adlı haber sitesinde de yayımlandı. Ancak Altan’ın bu iddiası gerçeği yansıtmamaktadır. Çünkü, Türk Silahlı Kuvvetleri 24 Temmuz 2015 tarihinde Diyarbakır’dan kalkan üç F-16 uçağı ile Suriye’de IŞİD hedeflerine yönelik bir hava operasyonu gerçekleştirerek IŞİD’i bombalamıştır. Ayrıca Türk hükümeti, bombalamanın dışında IŞİD’e yönelik başka operasyonlar da gerçekleştirmiştir. Örneğin; DHA’nın haberine göre, 24 Temmuz’da IŞİD’e yönelik operasyonlarda Adıyaman’da 8 kişi ve Aljazeera Türk’ün 19 Ekim tarihli haberine göre Şanlıurfa’da IŞİD’e yönelik operasyonda IŞİD üyesi oldukları suçlamasıyla 16 kişi gözaltına alındı. Ayrıca, 26 Ekim tarihli Aljazeera Türk haberine göre, Diyarbakır’da IŞİD mensuplarının bulunduğu eve düzenlenen operasyonda çıkan çatışma sonucu 7 IŞİD’li öldürülürken 12’sinin yakalandı. Tüm bu operasyonlar, Mehmet Altan’ın yazısındaki iddiaların temelsiz ve içi boş olduğunu gösteriyor.

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

Afganlar Türkiye'ye Kontrolsüz Göç Ediyor Yalanı
YALAN

Afganlar Türkiye'ye Kontrolsüz Göç Ediyor Yalanı

13 Temmuz, 2021
İçişleri Bakan Sözcüsü ve Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı; "Afganistan’daki gelişmeler üzerinden doğu sınırlarımızdan düzensiz göçmen geçişleri olduğu iddialarına ilişkin açıklama" başlığıyla Twitter hesabından bir paylaşım yaptı. Sınır güvenliğinin olmadığı iddialarını kesin bir dille yalanlayan Çataklı, aynı zamanda paylaşılan görüntülerin Türkiye sınırına ait olmadığını da bildirdi. 
İyi Parti'nin Çiftçilerimizin Ayakkabı Alacak Parası Yok Yalanı
YALAN

İyi Parti'nin Çiftçilerimizin Ayakkabı Alacak Parası Yok Yalanı

8 Temmuz, 2021
İyi Parti'nin Çiftçilerimizin Ayakkabı Alacak Parası Yok Yalanı
Dağsız Yere Tünel Yalanı
YALAN

Dağsız Yere Tünel Yalanı

5 Temmuz, 2021
CHP'li Şişli Belediyesi Meclis Üyesi Levent Üzümcü, Sabiha Gökçen Havalimanı pistinin altına inşa edilen tünelle dalga geçmek isterken gerçekleri gözden kaçırdı. Tünelden geçerken video çeken Üzümcü, "Size bunu göstermek istiyorum. Bu tünel, Türk mühendisliğinin en çarpıcı örneklerinden biri. Dünyada ilk ve tek.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir