YALAN

Hürriyet'in "SAAB, Markamızı Kullanmayın dedi" Yalanı

Hürriyet'in "SAAB, Markamızı Kullanmayın dedi" Yalanı
Hürriyet Gazetesi 22 Ekim 2015 tarihli haberinde yerli otomobil üretimi işbirliği konusunda SAAB basın sözcüsü Sebastian Carlsson’ın “Bizim Türkiye’de otomobil konusunda herhangi bir çalışmamız veya anlaşmamız yok. Dolayısıyla Türk bakanın ısrarla Saab adını telaffuz etmesini anlayamıyoruz” dediğini iddia etti. Ancak SAAB Sözcüsü Sebastian Carlsson Hürriyet’in bu haberini yalanladı. Carlsson “Ben, bana sorulan sorulara kısa ve formel yanıtlar verdim. Sözlerim bu şekilde değildi. Lütfen ilgili bakanlığa da durumu bildirin” diyerek sözlerinin çarpıtıldığını ifade etti. Hürriyet 16 Ekim tarihli “SAAB CEO'su Bergman: 'Türkiye ile yerli araç için el ele çalışıyoruz' “ başlıklı haberinde Saab'ın durumdan memnun olduğunu duyurmuştu. Dolayısıyla Hürriyet kendi kendini yalanlamış oldu.

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir