YALAN

24 Haziran Seçimlerinde Söylenen Yalanlar

24 Haziran Seçimlerinde Söylenen Yalanlar

24 Haziran 2018 tarihinde gerçekleşen Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Genel Seçimleri hakkında söylenen yalanları derledik.

 

1- CHP’nin güçlü olduğu seçim bölgelerinde mühürlerde uçucu mürekkep kullanıldığı iddiaları CHP’li sandık müşahitlerince yalanlandı.

 

2-Hatay’da kimliği belirsiz kişilerin ve ÖSO mensuplarının polis otobüsleri ile getirildiği ve oy kullandığı iddiası doğru değil. Oy kullananlar Zeytin Dalı Harekâtı kapsamında Afrin ve bölgesinde görev yapan Özel Harekat Polisleri'dir.

3-Suruç’ta çıkan olaylarda ölü olduğuna dair iddialar Şanlıurfa Valiliği tarafından yalanladı.

4-Okmeydanı Piripaşa İlkokulu’na bir otobüs dolusu çalıntı oy geldiği ve bunun sandık başkanı Cem Özdemir tarafından ortaya çıkarıldığı iddiası doğru değil. Piripaşa İlkokul’unda görevli Cem Özdemir adında biri yok. Herhangi bir sahte oy vakası yok.

5-Kullandığı oyu paylaşanların oylarının iptal edileceği iddiaları doğru değil. Herhangi bir usulsüzlük olmadığı için kullanılan oy iptal edilmiyor. Ancak oy kullanma kabinine yasak olduğu halde cep telefonu ile girenlere 300 TL’ye kadar idari para cezası uygulanabilir.

6-Erzurum Karaçoban İyi Parti İlçe Başkanı’nın siyasi nedenlerden dolayı öldürüldüğü iddiası doğru değil. İyi Parti Sözcüsü Aytun Çıray olayın aile arası bir husumetten kaynaklandığını duyurdu.

7-Cumhuriyet gazetesinin "Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nin önünde toma ve kamyonlar barikat kurdu" iddiasıyla İngilizce olarak servis ettiği fotoğraf yurt dışı oylarının kilit altında tutulduğu ATO Kongre Merkezi’ne (Congresium) ait.

 

Son Yalanlar

 Mustafa Akıncı’nın Türkiye'ye Girişi Yasaklandı Yalanı
YALAN

Mustafa Akıncı’nın Türkiye'ye Girişi Yasaklandı Yalanı

14 Ekim, 2021
İçişleri Bakanlığı Sözcüsü İsmail Çataklı; "Bu iddialar yalandır," diyerek bu iddiaların gerçeği yansıtmadığını açıkladı.
Aşı Kartı Yalanı
YALAN

Aşı Kartı Yalanı

30 Eylül, 2021
Kurum ve müesseseler HES kodundan hangi bilgileri sorgulamak isterlerse sorgulayabilmektedir."
"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı
YALAN

"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı

23 Eylül, 2021
Ardından İstanbul Valiliği de yapılmış olan eylemlerle ilgili bahse konu 127 kişinin kimliğini açıkladı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir