YALAN

24 Haziran Seçimlerinde Söylenen Yalanlar

24 Haziran Seçimlerinde Söylenen Yalanlar

24 Haziran 2018 tarihinde gerçekleşen Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Genel Seçimleri hakkında söylenen yalanları derledik.

 

1- CHP’nin güçlü olduğu seçim bölgelerinde mühürlerde uçucu mürekkep kullanıldığı iddiaları CHP’li sandık müşahitlerince yalanlandı.

 

2-Hatay’da kimliği belirsiz kişilerin ve ÖSO mensuplarının polis otobüsleri ile getirildiği ve oy kullandığı iddiası doğru değil. Oy kullananlar Zeytin Dalı Harekâtı kapsamında Afrin ve bölgesinde görev yapan Özel Harekat Polisleri'dir.

3-Suruç’ta çıkan olaylarda ölü olduğuna dair iddialar Şanlıurfa Valiliği tarafından yalanladı.

4-Okmeydanı Piripaşa İlkokulu’na bir otobüs dolusu çalıntı oy geldiği ve bunun sandık başkanı Cem Özdemir tarafından ortaya çıkarıldığı iddiası doğru değil. Piripaşa İlkokul’unda görevli Cem Özdemir adında biri yok. Herhangi bir sahte oy vakası yok.

5-Kullandığı oyu paylaşanların oylarının iptal edileceği iddiaları doğru değil. Herhangi bir usulsüzlük olmadığı için kullanılan oy iptal edilmiyor. Ancak oy kullanma kabinine yasak olduğu halde cep telefonu ile girenlere 300 TL’ye kadar idari para cezası uygulanabilir.

6-Erzurum Karaçoban İyi Parti İlçe Başkanı’nın siyasi nedenlerden dolayı öldürüldüğü iddiası doğru değil. İyi Parti Sözcüsü Aytun Çıray olayın aile arası bir husumetten kaynaklandığını duyurdu.

7-Cumhuriyet gazetesinin "Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nin önünde toma ve kamyonlar barikat kurdu" iddiasıyla İngilizce olarak servis ettiği fotoğraf yurt dışı oylarının kilit altında tutulduğu ATO Kongre Merkezi’ne (Congresium) ait.

 

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir