YALAN

Erdoğan Seçim Yenilgisine Kızdı, Hükümet Savaş Başlattı Yalanı

Erdoğan Seçim Yenilgisine Kızdı, Hükümet Savaş Başlattı Yalanı

Orhan Pamuk 12 Ekim 2015’te La Repubblica’ya verdiği röportajda neden PKK ile çatışmaya girildiği sorusuna “Erdoğan’ın Haziran’daki seçimlerde elde ettiği yenilgi” diyerek cevap verdi. Pamuk benzeri başka bir soruya da “Seçim yenilgisi Erdoğan’ı kızdırdı gelişmelerden memnun olmadı, hükümet ve ordu yeniden Kürt hareketine karşı savaşa başladı” yanıtını verdi. Pamuk’un Erdoğan’ın seçim yenilgisine çok kızdığı yönündeki ifadesi gerçeği yansıtmıyor. Erdoğan’ın 8 Haziran 2015 tarihinde yaptığı genel seçime ilişkin ilk açıklaması “Milletimizin takdiri her şeyin üzerindedir. Ülkedeki istikrar ve güven ortamının, demokratik kazanımlarımızın korunması için tüm siyasi partilerin gerekli hassasiyeti göstermeleri, sorumlu bir davranış sergilemesi gerekmektedir.” ifadelerini içeriyordu http://www.tccb.gov.tr/basin-aciklamalari/365/32622/2015-genel-secimine-iliskin-aciklamalari.html Bunun yanı sıra seçimlerden sonra ateşkesi bitiren ilk açıklama KCK tarafından yapıldı. 11 Temmuz 2015 tarihinde KCK baraj yapımı sebebiyle ateşkesi bitirme açıklamasında bulundu. (http://t24.com.tr/haber/kck-ateskesin-bittigini-acikladi-bundan-sonra-tum-barajlar-gerillanin-hedefinde-olacaktir,302608) Ardından 12 Temmuz’da PKK'lılar sivil minibüsü taradı, 1 kişi öldü ve 2 kişi yaralandı. Örgüt, Ağrı ve Iğdır'da durdurduğu 3 TIR'ı ateşe verdi. (http://www.aljazeera.com.tr/haber/pkklilar-sivil-minibusu-taradi-1-olu) Sonrasında 15 Temmuz’da KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Bese Hozat devrimci halk savaşı sürecinin başladığını ilan etti. (http://www.ozgur-gundem.com/yazi/133642/yeni-surec-devrimci-halk-savasi-surecidir) 20 Temmuz’da Suruç sonrası KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanı Cemil Bayık silahlanma ve tünel kazma çağrısında bulundu. (http://www.aksam.com.tr/guncel/cemil-bayik-silahlanin-tunel-kazin/haber-424316) Bu saldırıların ardından 20 Temmuz’da Adıyaman’da PKK’lılar tarafından askerlere açılan ateş sırasında bir asker şehit oldu. (http://www.aa.com.tr/tr/turkiye/adiyamanda-catisma-1-sehit/24494) 22 Temmuz’da Şanlıurfa'nın Ceylanpınar ilçesinde iki polis evlerinde şehit edildi. (http://www.ntv.com.tr/turkiye/sanliurfada-2-polis-sehit-edildi,li6z9AV8M0-lTRg4PscL7g) 23 Temmuz’da Diyarbakır’da trafik kazası ihbarıyla çağırılan iki polise saldırıldı ve yaralanan bir polis şehit oldu. (http://t24.com.tr/haber/diyarbakirda-polis-ekiplerine-silahli-saldiri-bir-polis-basindan-yaralandi,303793) Bu süreçte PKK tarafından çok sayıda araç yakma eylemleri gerçekleştirildi. Örgüt ayrıca polis ve sağlık personeli kaçırma eylemlerinde de bulundu. (http://t24.com.tr/haber/pkklilar-diyarbakirda-bir-polis-memurunu-kacirdi,303941) Türkiye hava operasyonlarına bu saldırılardan sonra ilk defa 24 Temmuz’da başladı. PKK’nın ateşkesi bitiren ve saldırılara başlayan taraf olduğunu göz önüne alındığında Erdoğan’ın seçim yenilgisi sebebiyle savaşa başladığı iddiası doğru değildir.

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

Maske Takmadığı İçin Polis Vatandaşa Şiddet Uyguladı Yalanı
YALAN

Maske Takmadığı İçin Polis Vatandaşa Şiddet Uyguladı Yalanı

5 Mart, 2021
Polisleri suçlayan vatandaş, "3-5 kişilerdi, kafama defalarca kafama vurdular, elektrik verdiler. Karakolda beni vurarak ayılttılar." iddiaları yalan.
Sözcü Gazetesi Yalanları
YALAN

Sözcü Gazetesi Yalanları

1 Mart, 2021
Sözcü Yalanları
Sözcü Gazetesi'nin Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Personel Sayısının Arttı Yalanı
YALAN

Sözcü Gazetesi'nin Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Personel Sayısının Arttı Yalanı

22 Şubat, 2021
Sözcü Gazetesi'nin Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Personel Sayısının Arttı Yalanı

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir