YALAN

Erdoğan Seçim Yenilgisine Kızdı, Hükümet Savaş Başlattı Yalanı

Erdoğan Seçim Yenilgisine Kızdı, Hükümet Savaş Başlattı Yalanı

Orhan Pamuk 12 Ekim 2015’te La Repubblica’ya verdiği röportajda neden PKK ile çatışmaya girildiği sorusuna “Erdoğan’ın Haziran’daki seçimlerde elde ettiği yenilgi” diyerek cevap verdi. Pamuk benzeri başka bir soruya da “Seçim yenilgisi Erdoğan’ı kızdırdı gelişmelerden memnun olmadı, hükümet ve ordu yeniden Kürt hareketine karşı savaşa başladı” yanıtını verdi. Pamuk’un Erdoğan’ın seçim yenilgisine çok kızdığı yönündeki ifadesi gerçeği yansıtmıyor. Erdoğan’ın 8 Haziran 2015 tarihinde yaptığı genel seçime ilişkin ilk açıklaması “Milletimizin takdiri her şeyin üzerindedir. Ülkedeki istikrar ve güven ortamının, demokratik kazanımlarımızın korunması için tüm siyasi partilerin gerekli hassasiyeti göstermeleri, sorumlu bir davranış sergilemesi gerekmektedir.” ifadelerini içeriyordu http://www.tccb.gov.tr/basin-aciklamalari/365/32622/2015-genel-secimine-iliskin-aciklamalari.html Bunun yanı sıra seçimlerden sonra ateşkesi bitiren ilk açıklama KCK tarafından yapıldı. 11 Temmuz 2015 tarihinde KCK baraj yapımı sebebiyle ateşkesi bitirme açıklamasında bulundu. (http://t24.com.tr/haber/kck-ateskesin-bittigini-acikladi-bundan-sonra-tum-barajlar-gerillanin-hedefinde-olacaktir,302608) Ardından 12 Temmuz’da PKK'lılar sivil minibüsü taradı, 1 kişi öldü ve 2 kişi yaralandı. Örgüt, Ağrı ve Iğdır'da durdurduğu 3 TIR'ı ateşe verdi. (http://www.aljazeera.com.tr/haber/pkklilar-sivil-minibusu-taradi-1-olu) Sonrasında 15 Temmuz’da KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Bese Hozat devrimci halk savaşı sürecinin başladığını ilan etti. (http://www.ozgur-gundem.com/yazi/133642/yeni-surec-devrimci-halk-savasi-surecidir) 20 Temmuz’da Suruç sonrası KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanı Cemil Bayık silahlanma ve tünel kazma çağrısında bulundu. (http://www.aksam.com.tr/guncel/cemil-bayik-silahlanin-tunel-kazin/haber-424316) Bu saldırıların ardından 20 Temmuz’da Adıyaman’da PKK’lılar tarafından askerlere açılan ateş sırasında bir asker şehit oldu. (http://www.aa.com.tr/tr/turkiye/adiyamanda-catisma-1-sehit/24494) 22 Temmuz’da Şanlıurfa'nın Ceylanpınar ilçesinde iki polis evlerinde şehit edildi. (http://www.ntv.com.tr/turkiye/sanliurfada-2-polis-sehit-edildi,li6z9AV8M0-lTRg4PscL7g) 23 Temmuz’da Diyarbakır’da trafik kazası ihbarıyla çağırılan iki polise saldırıldı ve yaralanan bir polis şehit oldu. (http://t24.com.tr/haber/diyarbakirda-polis-ekiplerine-silahli-saldiri-bir-polis-basindan-yaralandi,303793) Bu süreçte PKK tarafından çok sayıda araç yakma eylemleri gerçekleştirildi. Örgüt ayrıca polis ve sağlık personeli kaçırma eylemlerinde de bulundu. (http://t24.com.tr/haber/pkklilar-diyarbakirda-bir-polis-memurunu-kacirdi,303941) Türkiye hava operasyonlarına bu saldırılardan sonra ilk defa 24 Temmuz’da başladı. PKK’nın ateşkesi bitiren ve saldırılara başlayan taraf olduğunu göz önüne alındığında Erdoğan’ın seçim yenilgisi sebebiyle savaşa başladığı iddiası doğru değildir.

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir