YALAN

Soner Çağaptay'ın "The Guardian Gazetesindeki Kararname" Yalanı

The Guardian
The Guardian

İngiliz The Guardian gazetesinde 18 Nisan 2018 tarihinde 24 Haziran’da gerçekleşecek seçimler hakkında yayınlanan bir haberde Soner Çağaptay’ın görüşlerine yer verildi. Çağaptay, The Guardian’a yaptığı açıklamalarda, 24 Haziran’ın tarihi bir gün olacağını, kararnamelerle ülkeyi yönetme yetkisi olan bir Cumhurbaşkanı’nın seçileceğini iddia etti. Soner Çağaptay, söz konusu değişimin bir Türkiye’den diğer Türkiye’ye geçiş olduğunu ileri sürdü.

16 Nisan 2017 tarihinde gerçekleşen anayasa değişikliği göz önünde bulundurulduğunda Soner Çağaptay’ın seçilecek Cumhurbaşkanı’nın ülkeyi kararnamelerle yönetme yetkisinin olacağına dair iddiasının doğru olmadığı görülüyor.

Cumhurbaşkanlık Sistemine göre:

  • Anayasa’nın ikinci kısmının birinci ve ikinci bölümünde yer alan temel haklar, kişi hakları ve ödevleriyle dördüncü bölümde yer alan siyasi haklar ve ödevlerini düzenleyemez.
  • Anayasa’da münhasıran kanunla düzenlenmesi öngörülen konularda cumhurbaşkanı kararname çıkaramaz.
  •  Kanunlarla çatışan Cumhurbaşkanlığı kararnamesi hükümleri mevcut olursa kanun hü- kümleri uygulanır.
  • TBMM aynı konuda kanun çıkarırsa kanun uygulanır.

 

Doğru Haber Linkleri: SETAV

Yalan Haber Linkleri: Guardian

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir