YALAN

PKK/HDP'nin "TSK, Kimyasal Silah Kullanıyor" İddiası

PKK/HDP'nin "TSK, Kimyasal Silah Kullanıyor" İddiası

PKK ve HDP yıllarca “TSK, kimyasal silah kullanıyor” propagandası üretti. Bu iddialardan en sonuncusu Cerablus’ta bir köye kimyasal gaz atıldığıydı. İddia, HDP Milletvekili Ferhat Encü  ve PYD Lideri Salih Müslim tarafından da paylaşıldı. 
Daha önce Özgür Gündem’de terör örgütü DAİŞ’e gönderilmek üzere Akçakale Sınır Kapısı’nda içinde kimyasal silah bulunan varillerin bekletildiği iddia edilmiş ama çok geçmeden söz konusu varillerin temizlik malzemesi üreten bir tesise ait olduğu içinde de çamaşır suyu ve pembe deterjan bulunduğu anlaşılmıştı. Bidonlardan birini açıp ellerini yıkayan dükkan sahibinin “İnsanları aldatmasın, yalancı gazeteci yanıma gelsin” sözleri de dikkat çekmişti. 
Yine Özgür Gündem Anf 19 Mart 2016’da Dicle Haber Ajansı’na dayandırdığı haberinde Yüksekova’da kimyasal gaz kullanıldığını ve 40’a yakın insanın katledildiğini ileri sürmüş, haber HDP Milletvekilleri Nihat Akdoğan ve Lezgin Botan tarafından paylaşılmıştı. Valilik yaptığı açıklamada haberin bütünüyle asılsız olduğunu dile getirmişti. İlginç bir biçimde PKK’lı Murat Karayılan Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde süren operasyonlarda HDP’li vekillerin iddia ettiği gibi kimyasal silah kullanılmadığını açıklamış, “Yüksekova hakkında yayılan kimyasal silah kullanıldığı haberi doğru değildir” demişti.

Yalan Haber Linkleri

Doğru Haber Linkleri

Son Yalanlar

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir