Sözcü/Murat Aydın'ın "Okullara Şehit Adı Neden Verilmiyor" Yalanı

paylaş:

Murat Aydın, Sözcü Gazetesi’ndeki 26 Mayıs 2016 tarihindeki “Okullara şehit adı neden verilmiyor” başlıklı yazısında Okullara isim verilmesiyle ilgili olan yönetmelikte, “Savaşta ve diğer zamanlarda, vatan hizmeti yaparken şehit olanların adları okullara verilir” denmesine rağmen, okullara şehitlerin isminin verilmediğini iddia etti.

Ancak, Murat Aydın’ın iddiasının aksine çok sayıda şehit polis ve askerin isiminin okullara verildiği biliniyor. Mart ayında Mardin’in Nusaybin İlçesi’nde şehit düşen polis memuru Kazım Esmer’in adı Antalya’nın Kepez ilçesi’ndeki Nisan ayında yapımı tamamlanan 24 derslikli okula verilmişti. Şırnak’ta teröristlerle çıkan çatışmada şehit olan Uzman Çavuş Cemil Turan’ın adı, memleketi olan Bursa’nın Karacabey İlçesi’ndeki bir okula, Diyarbakır Lice'de Şubat ayında teröristlerin el yapımı patlayıcıyı infilak ettirmesiyle şehit düşen Jandarma Er Şehit Oğuz Arslan'ın ismi, Söke'de eğitim gördüğü ilkokula verilmişti. Bunun yanı sıra, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan “11 İlçeye 11 Okul Projesi” kapsamında yapılacak okullara şehitlerin isimlerinin verileceği de açıklanmıştı.

Iğdır’da 08 Eylül 2015`te PKK`lı teröristlerce düzenlenen bombalı saldırı sonucu 12 arkadaşıyla birlikte şehit olan polis memuru Burak Zor`un adı Samsun’un İlkadım İlçesi`nde bulunan bir İmam Hatip Ortaokulu`na verilmiş, Sözcü Gazetesi de haberi, 22 Ocak 2016 tarihinde “Şehidin adı okula verildi, eşi gözyaşlarını tutamadı” başlığıyla sunmuştu.

Tarih: 
Cuma, 27 Mayıs, 2016
Kuruluş: 
Kişiler: 
Doğru Haber Görseli: 

Günün Editörü #1