Chris Stephenson'ın "Sınırdışı Ediliyorum" Yalanı

paylaş:

16 Mart 2016 tarihli bir tweete göre, İstanbul Bilgi Ünv. Öğretim Üyesi olan İngiliz Akademisyen Chris Stephenson Türkiye’den sınırdışı edildiğini iddia etti. Ve bu beyana dayanarak birçok gazete ve haber sitesi bunu haberleştirdi.

Habere göre İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ndeki işlemlerinin ardından Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'na getirilen Stephenson, hakkında soruşturma başlatan İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosunda ifade verdi. Cumhuriyet savcısını sınır dışı edilme talebi üzerine Stephenson, Kumkapı'daki İl Göç İdaresi Geri Gönderme Merkezine götürüldü. Buradaki işlemlerinin ardından polis eşliğinde Atatürk Havalimanı'na getirilen Christopher Stephenson, İngiltere'nin başkenti Londra'ya giden tarifeli uçağa bindirildi. Aynı uçakla Stephenson'un eşi ve kızının da Londra'ya gittiği iddia edildi. İngiliz Akademisyen Stephenson’ın konu hakkında haberlerin dayanağı olan açıklaması şöyleydi: “Havaalanında sınırdışı ediliyorum. Yarın idari mahkemesine dönüşüm için başvurum yapılacak.”

Ancak Stephenson'un avukatı Cemal Polat'ın yaptığı açıklamayla Stephenson’un sınırdışı edilmediği, karar açıklanmadan ülkeden ayrıldığı ortaya çıktı. DHA'ya süreçle ilgili bilgi veren Stephenson'ın avukatı Cemal Polat, "Savcılığın sınırdışı talebinde bulunması üzerine bir süreç başlatıldı. Sınırdışı edilip edilmeyeceğine Valilik karar vereceği için Chris bu kararı ya nezarette geçirerek bekleyecekti ya da İngiltere'ye gidecekti. O da ailesiyle birlikte İngiltere'ye gitti. Biz de Valiliğe başvurarak Chris'in hakkında giriş yasağı talebine itiraz ettik. Bugün bizi telefonla arayarak Chris'in Türkiye'ye giriş yasağının bulunmadığını bildirdiler. Daha sonra talep etmemiz üzerine Türkiye'ye giriş yasağının bulunmadığını yazılı olarak bize gönderdiler" dedi.

Tarih: 
Cuma, 25 Mart, 2016
Kişiler: 
Doğru Haber Görseli: 

Günün Editörü #8