"Gaziantep'te IŞİD Bayraklı Kutlama" Yalanı

paylaş:

15 Kasım 2015 tarihinde sosyal medyada çeşitli hesapların paylaşıp yaydığı, T24 haber sitesinin de kullandığı haber videosunda IŞİD bayraklı taraftarların konvoy oluşturup, Paris katliamını kutladıkları iddia edildi.

Ancak video incelendiğinde ise görüntüdeki bayrağın IŞİD bayrağı olmadığı görüldü. Görüntüdeki bayrak, Hizb-ut Tahrir olarak bilinen, 1953 yılında Kudüs’te kurulmuş, cihatçı bir anlayıştan uzak ve daha çok hilafeti hedefleyen, İslami bir siyasi oluşuma aitti. Paris saldırısı ile ilgisi olmayan ve iki ay önceki bir düğün kutlamasına ait olan görüntülerde, sempatizanların daha önce de gerçekleştirdiği gibi propaganda amaçlı kutlama konvoyu oluşturduğu görülüyor.

Hizb-ut Tahrir, herhangi bir şiddet eylemi gerçekleştirmemiş, şiddete karşı tavrıyla bilinen ve tüm çalışmalarını yalnızca fikri - siyasi bir düzlemde yaptığını daha önce de defalarca belirtmiştir. Tony Blair başbakanlığı döneminde Hizb-ut Tahrir’in İngiltere'de iki kez yasaklanması girişimi delil yetersizliğinden ötürü başarısız olmuştur.

Dolayısıyla sosyal medyada ve çeşitli haber sitelerinde de paylaşılan IŞİD bayrağı iddiası gerçeği yansıtmamaktadır.

Tarih: 
Pazartesi, 16 Kasım, 2015
Kuruluş: 
Doğru Haber Görseli: 

Günün Editörü #8