"Tescilsiz Kayyum Görev Yapamaz" Yalanı

paylaş:

28 ve 29 Ekim tarihlerinde Zaman, Meydan ve Millet gazeteleri Koza-İpek Grubuna yapılan kayyum atamasıyla ilgili "hakim kararının kayyumun görev yapması için yeterli olmadığını, kararın ticaret sicili gazetesinde yayınlanmadığı için geçersiz olduğunu" iddia ettiler.

Fakat konu ile ilgili yaptığımız hukukî araştırma, ismi geçen haber sitelerinin ve bazı yorumcuların söylediklerinin gerçeği yansıtmadığını ortaya koydu.

Söz edilen konuda kayyum atama kararı, Ticaret Mahkemesi’nce değil Sulh Ceza Mahkemesi’nce alındı ve Sulh Ceza Mahkemesi Ticaret Mahkemesi’ne bağlı değil. Söz konusu atama kararının Sulh Ceza Mahkemesi tarafından verilmesi de bu kararın ticaret sicili gazetesinde yayınlanmasının beklenmesi mecburiyetini ortadan kaldırıyor. Sulh Ceza Mahkemeleri, davaların hızlı görülebilmesi ve alınan kararların beklemeden işleme konulması adına böyle bir hakka sahip durumdadır.

Bunun bir örneğinin 17-25 Aralık soruşturmalarında görülmesi de mümkün. Bu davalarda da hakkında soruşturma açılan kişilerin şahsî mallarına ivedilikle tedbir kararı alınmış olması, İpek Holding’e yapılan işlemlerin hukukî zemininin olduğunu gösteriyor. Ayrıca kararın Ankara’da alınmış olması da hukuka aykırı bir durum oluşturmuyor, çünkü mahkeme, özel şartlar altında adlî istinabede bulunma hakkına da sahip.

Dolayısıyla kayyum atanmasında usul yönünden hukuksuzluk olduğunu söyleyen haberlerin hiçbiri gerçeği yansıtmamaktadır.

Tarih: 
Perşembe, 29 Ekim, 2015

Günün Editörü #6