Bilal Erdoğan Katsayı Mağduru Olmadı Yalanı

paylaş:

Bilal Erdoğan, 22 Ekim 2015 tarihinde A Haber canlı yayınında yaptığı açıklamada üniversiteye giriş aşamasında İmam Hatip lisesi mezunu olduğu için haksız katsayı uygulamasına maruz kaldığını ve sınav puanı düşürüldüğü için hedeflediği Boğaziçi Üniversitesi yerine ABD'deki Indiana Üniversitesi'ne kaydolduğunu ifade etmişti.

Cumhuriyet Gazetesi ve Sol Haber sitesi, Bilal Erdoğan’ın Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi'nden 1998 yılında mezun olduğunu, katsayı uygulaması 1999 yılında yürürlüğe girdiği için bir mağduriyet yaşamadığını; dolayısıyla da yalan söylediğini iddia ettiler.

Oysa eğitim uzmanlarının verdikleri bilgilere göre Bilal Erdoğan, okulu Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden 25 Haziran 1999 tarihinde mezun oldu.

28 Şubat Kararları çerçevesinde Bakanlar Kurulu kararıyla dört yıllık liseler üç yıla düşürüldüğü ve kredili sisteme geçildiği için Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi 1998 yılında zaten hiç mezun vermedi. Bir yıllık aradan sonra alt dönem öğrenciler, üst dönem öğrencilerle birlikte 1999 yılında mezun oldular. Bu iki grup da haksız katsayı uygulamasından etkilendi ve ilahiyat dışı tercihlerinde puanları 0.5 yerine 0.2 katsayısı ile çarpılarak düşürüldü.

Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi'nin diploma kayıt defteri mezuniyet tarihini ve Cumhuriyet Gazetesi ve Sol Haber'in yalanını açıkça ortaya koyuyor.

Tarih: 
Cuma, 23 Ekim, 2015
Doğru Haber Görseli: 

Günün Editörü #1