Türkiye

paylaş

Fransız Gazetesi Le Figaro, 23 Aralık 2016 tarihindeki sayısında, Sinop Nükleer Santrali’nin işletmesini yapan Fransız Engie firmasının şirket stratejisiyle uyumlu olmadığı gerekçesiyle Türkiye’deki nükleer santral projesinden çekilmeye hazırlandığını iddia etti.

paylaş

20 Nisan 2016’da Sözcü Gazetesi’nde Ali Ekber Ertürk imzasıyla bir haber yayınlandı. Haberde Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Turizm Haftası nedeniyle hazırladığı kamu spotunda Türkiye'nin denizlerinin yer almadığı ileri sürüldü.

paylaş

Türkiye’de ve dünyada çeşitli medya organlarında Türkiye’nin dolaylı yollardan Suriye’deki savaşı kışkırttığı, Daeş’in petrol ticaretine aracılık ettiği ve kendi sınırlarından terörist grupların geçişine kasten göz yumduğu gibi çeşitli iddialar gündeme getirilmişti. Ocak 2014’te Adana’da Mit’e ait olan tırların durdurulması hadisesi ile Türkiye’nin teröre yardım ettiği iddiası dillendirilerek Uluslararası Ceza Mahkemesi’nde yargılanabileceği tezi öne sürülmüştü.

paylaş

Aydınlık Gazetesi’nden Aysen Beyaz 30.12.2015 tarihli haberinde Suriye’nin İdlib kentine bağlı Fua Köyü’ndeki yaralılar ile Şam kırsalındaki Zabadani Köyü’ndeki yaralıların takası ile ilgili gelişmeleri “THY’nin taşıdığı ‘siviller’ El Nusra militanı çıktı.” başlığıyla duyurdu. Beyaz, haberin devamında Suriye Ordusu’nun kuşatması altındaki Zabadani’den THY’ye ait uçaklarla Türkiye’ye taşınan yaralıların terörist olduklarını, muhaliflerin kuşatması altındaki Fua bölgesinden Lübnan’a taşınan kişilerin ise yaralı siviller olduğunu belirtti.

paylaş

28 Aralık 2015 tarihinde Sözcü Gazetesi başta olmak üzere bazı haber siteleri tarafından Türkiye’den Kuzey Kıbrıs’a boru hatlarıyla götürülen suyun iki aydır yönetim krizi çözülemediği için denize boşaltıldığı yönünde haberler yapıldı. Söz konusu medya organları borularla gelen suyun yönetilmesiyle ilgili devam eden kriz sebebiyle, iki ülke arasındaki mali protokolün de tıkanma noktasına geldiğini ve su parasının nasıl tahsil edileceğine ilişkin anlaşmazlık yaşandığını da iddia ettiler.

paylaş

CHP Milletvekili Eren Erdem 22 Ekim 2015 tarihinde, Suriye’nin Guta Bölgesi’nde 2 yıl önce kullanılan ve 1300 kişinin ölümüne neden olan sarin gazının Tükiye’den Suriye’ye gönderildiğini iddia etmişti. Erdem ayrıca sarin gazının Türkiye’de bazı iş adamları vasıtasıyla temin edildiğini ve maddelerin Suriye’ye geçişine Türk istihbaratının kolaylık sağladığı da ileri sürmüştü.

paylaş

Birgün gazetesinde 9.12.2015 tarihinde çıkan haberde, Türkiye'nin iki hafta önce Suriye sınırında Rus savaş uçağını düşürmesinin ardından Rus Rosatom şirketinin Mersin Akkuyu Nükleer Santrali Projesi kapsamındaki inşaat çalışmalarını durduğu iddia edildi. Habere göre konu hakkında bilgi sahibi üst düzey bir yetkili, Rus jetinin düşürülmesinden sonra projenin büyük bir belirsizliğe girdiği, Ruslar’ın fesih konusunda adım atamamasının sözleşme hükümlerinde tek taraflı fesihte ağır tazminat koşullarından kaynaklandığı yönünde açıklamalarda bulundu.

paylaş

Rus haber ajansı Sputnik, 2 Aralık 2015 tarihinde Özgür Suriye Ordusu Tümgenerali Hüsam El-Avak’ın Sputnik’e konuştuğunu ve “Türkiye’nin Daeş ile yaptığı petrol ticaretine dair kanıtlar elimizde” dediğini iddia etti. Ancak Sputnik’in Özgür Suriye Ordusu Tümgenerali olarak tanıttığı Hüsam El-Avak’ın, 2005 yılında uygunsuz davranışlar sergilediği gerekçesiyle Suriye Ordusu’ndan kovulduğu ve Özgür Suriye Ordusu ile herhangi bir ilişkisinin olmadığı ortaya çıktı.

paylaş

Sputnik International haber ajansı 27 Kasım 2015 tarihinde yaptığı bir haberde, Türkiye’nin çağrısı ile 24 Kasım 2015 tarihinde olağanüstü toplanan NATO Konseyi toplantısında, Fransa’nın düşürülen SU-24 savaş uçağı hususunda Türkiye’yi kınadığını iddia etti. Fransa'nın NATO Daimi Temsilcisi Büyükelçi Jean Baptiste Mattei ise Sputnik haber ajansında kendisi ile ilgili çıkan iddiaları yalanladı.

paylaş

24 Kasım 2015 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Basın Ofisi'nden, Türkiye’nin hava sahasını ihlal eden bir savaş uçağının vurulduğu açıklandı.Kısa süre içerisinde vurulanın Rusya’ya ait bir Su-24 saldırı uçağı olduğu ortaya çıktı.Yayınlanan radar izi ve uyarı kayıtları uçağın, Türk hava sahasını 5 dakika süresince 10 kez uyarılmasına rağmen terk etmediği ve sonunda Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait F16’lar tarafından havada vurulduğunu ortaya koydu.

Sayfalar