Suriye

paylaş

İnsan Hakları İzleme Örgütü (Human Rights Watch), 10 Mayıs 2016 tarihinde yayınladığı raporda, Suriye sınırında TSK tarafından mültecilere yönelik ateş açıldığını ve insan hakları ihlalleri yapıldığını, ileri sürdü.

paylaş

1 Nisan 2016’da Uluslararası Af Örgütü, Türkiye’den Suriye’ye mültecilerin gönderilmesine dair bir açıklama yayınladı.

paylaş

6 Mart 2016’da, Alev Scott tarafından Politico adlı haber sitesinde “Mültecilerin İadesi Türklerin Şüphesini Uyandırıyor” adlı bir yazı yayınlandı. İlgili yazıda Scott, iktidar partisinin mültecileri kasıtlı olarak muhalif partilere oy vermiş bölgelere yerleştirdiğini iddia etti. Dahası Scott, mültecilerin Anadolu'da AK Parti’ye desteğin güçlü olduğu muhafazakar bölgelere yerleştirilmediğini belirtti.

paylaş

9 Aralık 2015’te, Cumhuriyet Gazetesi’nde "Türk firmadan IŞİD'e bomba” başlıklı haber manşetten yayınlandı. Haberde, Koreli biber gazı firması DaeKwang'a IŞİD'e bomba temin ettiği gerekçesiyle soruşturma açıldığı, şirketin Türkiye'deki ortağının da şüpheliler arasında yer aldığı öne sürülmüştü. 

paylaş

Özgür Gündem’in 10 Mart 2016 tarihli bir haberine göre, devlet denetimindeki AFAD’ın Gaziantep’teki bir mülteci kampında, fuhuş pazarlarının kurulup, kadınların fuhuşa zorlandığı iddia edildi.

paylaş

CHP Sözcüsü Selin Sayek Böke, dün yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dünkü muhtarlar toplantısındaki sözlerine atıfta bulunarak, “Cumhurbaşkanı El Kaide’nin uzantısı olarak görülen cihatçı el Nusra’yı açıkça savundu”dedi.

paylaş

Cumhuriyet Gazetesi’nde bugün, “Davutoğlu’ndan Ateşkes Açıklaması: Bizi Bağlamaz” başlıklı bir haber yayınlandı. Haberde, Suriye'de alınan ateşkes kararı için konuşan Davutoğlu’nun, söz konusu kararın Türkiye için bağlayıcı olmadığını söylediği belirtildi.

paylaş

Sputnik haber sitesinde bugün “İdlib’deki hastaneyi vuran uçaklar İncirlik’ten havalandı” başlıklı bir haber yayınlandı. Haberde, Rusya Federasyon Konseyi Dış İlişkiler Komitesi Üyesi İgor Morozov’un Rusya’nın Halep ve İdlib’de hastaneler ile okullara yaptığı füze saldırılarını reddederek uçakların İncirlik’ten kalktığı iddialarına yer verildi. Morozov, "İstihbarat verileri, bu sivil hedefleri vuran uçakların, ABD öncülüğündeki koalisyon ve Türkiye'ye ait uçakların konuşlandığı İncirlik üssünden havalandığını gösteriyor" ifadelerini kullandı.

paylaş

Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın mültecilerin sınırlar açılmak suretiyle Avrupa’ya geçmelerine izin verilme ihtimalinin olduğu minvalindeki açıklamasını 180 derecelik dönüş olarak yorumladı. “Düne kadar bizi suçluyorlardı. CHP Suriyeliler’i istemiyor. Suriyeliler’i Suriye’ye gönderecek diyorlardı. Şimdi onları otobüse bindirip göndereceğiz diyorlar.” açıklamaları ile Erdoğan tarafından eleştirilen ifadelerini, şimdi Erdoğan’ın bizzat dile getirdiğini ileri sürdü.

paylaş

Rusya destekli Sputnik haber sitesinde 9 Şubat 2016 tarihli bir haberde, Birleşmiş Milletler’in insan hakları ihlallerini araştırmakla görevli komisyonunun üyelerinden Carla Del Ponte’nin “Kişisel olarak Rusya’nın Suriye’deki müdahalesinin terör örgütleriyle mücadelede çok iyi bir şey olduğunu düşünüyorum. Sonunda birileri IŞİD ve El Nusra gibi terör örgütlerine saldırıyor.” şeklindeki ifadelerine yer verdi. Söz konusu haber sitesi yaptığı haberde, BM üyesi Ponte’nin kişisel görüşünü, BM tarafından yapılmış resmi bir açıklama gibi “BM’den Rusya’ya övgü” başlığıyla sundu.

Sayfalar