Selahattin Demirtaş

paylaş

15 Temmuz darbe girişiminin ardından HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ oldukça tepki çeken açıklamalarda bulundu.

Bunlardan en dikkat çekici olanı ise , 18 Temmuz tarihinde darbe girişimine ilişkin konuşan Demirtaş’ın darbeye direnen insanlara IŞİD’çi benzetmesi yapmasıydı. Selahattin Demirtaş şu açıklamalarda bulundu:

paylaş

2014 yılında yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ilginç bir konu gündeme getirilmişti. Cumhurbaşkanı adayı Başbakan Tayyip Erdoğan’ın üniversite lisans diplomasının olmadığı haberleri yayılmıştı. MHP milletvekili Yusuf Halaçoğlu’nun ilk kez ortaya attığı bu iddiaya göre, Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı seçimine katılması anayasal olarak meşru değildi. Çünkü Anayasa’nın 101.maddesine göre, Cumhurbaşkanı olacak kişinin yükseköğrenim yapmış olması koşulu aranıyordu. Yazar Ergün Poyraz, Erdoğan’a ait olduğu söylenen diplomanın aslını yayınladı.

paylaş

T24 haber sitesi bugün Diyarbakır’daki Newroz kutlamaları ile ilgili bir haber yaptı. HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın konuşmasının da yer aldığı haberde Demirtaş’ın konuşma yaparken görüntülendiği bir fotoğrafını kullanıldı.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş da resmi Twitter hesabından bugünkü Diyarbakır Newroz kutlamalarına ilişkin attığı bir tweette T24 haber sitesinin paylaştığı fotoğrafa yer verdi. 

paylaş

Selahattin Demirtaş 7 Haziran seçimleri öncesinden bu yana, pek çok konuşmasında, demecinde ve genellikle de batı medyasına verdiği röportajlarda,“HDP’nin PKK ile bir organik bağı olmadığını” defaatle dile getirdi. Bunlardan en dikkat çekici olanlarından biri, Nisan 2015’de Birgün Gazetesine verdiği şu röportajdan: “HDP'nin alternatifi PKK değildir. PKK ile aynı sahaya, aynı alana hitap etmiyoruz. PKK silahlı bir örgüt, gerilla örgütüdür. PKK'nin hiçbir gerillası beni dinlemez, benden talimat da almaz. HDP'nin de kadroları PKK’den talimat almaz.

paylaş

22 Kasım 2015 tarihinde birçok medya organında HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş’a suikast düzenlendiği iddiaları yer aldı. Yapılan haberlere göre, HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş’a, Diyarbakır’da akşam saatlerinde kendisi de makam aracında bulunduğu sırada suikast girişiminde bulunuldu. Haberlerde Demirtaş’ın makam aracının kurşun geçirmez arka camının kafa hizasında mermi izi tespit edildiğine dair açıklamalarına yer verildi. Ayrıca Demirtaş’ın, sesi fark etmediklerini, araçtan indiklerinde korumaların mermi izini gördükleri yönündeki ifadeleri de belirtildi.

paylaş

HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş 11 Kasım 2015 tarihinde resmi twitter hesabından Şengal hakkında bir tweet atarak PKK’nın peşmerge ile birlikte Şengal’de DAEŞ’e yönelik olarak bir operasyon başlattığını iddia etti. Ayrıca PKK ile peşmergenin birlikteliklerinin daim olmasını temenni etti.

paylaş

28 Ekim 2015’de HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, seçim çalışmaları kapsamında HDP İl Örgütü öncülüğünde Florya’da Elit World Otel’de düzenlenen dayanışma yemeğine katıldı. Yemekte Davutoğlu’nun PYD’yi iki defa vurduk söylemini eleştiren Demirtaş, hükümetin DAİŞ'e terör örgütü diyemediğini iddia etti. “DAİŞ Cerablus’ta niye vurmuyorsunuz. DAİŞ’e daha terör örgütü diyemediniz” ifadelerini kullandı.

paylaş

Radikal Gazetesi köşe yazarı Cengiz Çandar 18 Ekim 2015 tarihli yazısında 1 Kasım genel seçimleri için “Sadece Tayyip Erdoğan’ın 7 Haziran sonuçlarının iptali ve kendi ihtiraslarına yol açabilmek amacıyla tercih etmiş bulunduğu bir “riskli macera” olmanın ötesine taşınmıştır” dedi.

paylaş

Selahattin Demirtaş 12 Ekim Pazartesi günü basın mensuplarına yaptığı açıklamada hükümetin IŞİD’le mücadele etmediğini iddia etti. “Tek bir IŞİD’linin kelepçelenerek gözaltına alındığını gören var mı? Yok.” ifadesinde bulundu. Oysa pek çok şehirde Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri, IŞİD üyesi oldukları öne sürülen kişilere yönelik eş zamanlı operasyon düzenlemekte ve gözaltılar olmaktadır.