Saldırı

paylaş

Cumhuriyet Gazetesi 19 Şubat 2016 tarihinde bir haber yayınladı. Haberde, Doğu ve Güneydogu'daki sokağa çıkma yasaklarını protesto etmek için yürüyüş düzenleyen vatandaşlara polisin saldırdığı ve bunun üzerine Gazi Cemevi'ne sığınan vatandaşlara polisin gaz bombası ve gerçek mermilerle ateş ettiği iddia edildi.
 

paylaş

21 ve 22 Ekim 2015 tarihlerinde Taraf, Radikal, Karşıgazete ve Bugün gibi bazı haber siteleri CHP İstanbul Milletvekili Eren Erdem’in bir iddiasına yer verdi. CHP’li vekil "Suriye’nin Guta bölgesinde bundan 2 yıl önce kullanılan ve 1300 kişinin ölümüne sebep olan sarin gazı saldırısının sorumlularından birisinin de Türk hükûmeti olduğunu" iddia etti. Erdem, "sarin gazının Türkiye’de bazı iş adamları vasıtasıyla temin edildiğini ve maddelerin Suriye’ye geçişine Türk istihbaratının kolaylık sağladığı" iddiasında bulunmuştu.

paylaş

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş yurtdışındaki seçim çalışmaları kapsamında Londra’daki Dominion Centre’da 18 Ekim 2014 tarihinde yaptığı konuşmada 7 Haziran'daki seçimler öncesinde HDP parti binalarına saldırıldığını, tek bir müdahalenin olmadığını ve soruşturma açılan kişinin de kendisi olduğunu ifade etti.

paylaş

DİHA’nın 27 Temmuz Pazartesi tarihli haberinde, Mersin’deki gösterilerde Bülent Ecevit Güngör’ün polisin attığı bir cismin kafasına isabet etmesi sonucu yaşamını yitirdiği iddia edildi. Bu iddia kısa sürede birçok haber sitesinde yayınlandı ve İnsan Hakları Derneği’nin (İHD) 9 Ekim 2015 tarihli açıklamasında bu şekilde yer aldı. Ancak Güngör’ün bir eylemci tarafından atılan aydınlatma fişeğinin kafasına isabet etmesi nedeniyle hayatını kaybettiği anlaşıldı.

paylaş

10 Ekim 2015'te Ankara'da tertip edilen Emek, Barış ve Demokrasi Mitingi'nde şiddetli bir patlama meydana geldi. Patlamada 95 kişi öldü, 236 kişi de yaralandı. HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş patlamadan 1 saat sonra hiçbir kaynak ve delil göstermeden "Devlet Ankara'nın göbeğinde büyük bir katliama imza atmıştır." dedi. Pek çok tanınmış gazeteci de bu minvalde tweetler attı. İlk bulgulara göre saldırının IŞİD tarafından gerçekleştirilmiş olabileceğinden şüpheleniliyor.

paylaş

JafriaNews.com’un 2013 yılında yayınladığı haberine göre Pakistan’da bir patlama yaşandı. Patlamayla ilgili bir görsel paylaşıldı. Aynı görsel, 2 Ağustos 2015’te Med Nuçe muhabiri tarafından Türk savaş uçaklarının saldırısı gibi yansıtıldı.

paylaş

Figen Yüksekdağ 27 Eylül 2015 tarihinde kişisel Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Elif Şimşek’in ölümüyle ilgili Erdoğan’ı ve AK Parti’yi suçladı. Konuyla ilgili Diyarbakır Valiliği ve Emniyet Müdürlüğü açıklamada bulundu. 9 yaşındaki Elif’in PKK’lı grup tarafından atılan roketin evlerine isabet etmesi sonucu hayatını kaybettiği anlaşıldı. 27.09.2015 tarihinde Diyarbakır’ın Bismil ilçesinde yol kapatmak isteyen PKK’lı grup ile polis arasında çatışma çıktı. PKK’lı grubun polisin zırhlı aracına yönelik roketatarlı saldırısı bir eve isabet etti.

paylaş

PKK’nın 11 Eylül 2015 tarihinde gerçekleştirdiği saldırı sonucunda çorbacıda garson olarak çalışan Şehmus Sanır hayatını kaybetti. Dicle Haber Ajansı tarafından 12 Eylül 2015 tarihinde yapılan haberde HPG’nin saldırı ile ilgili yaptığı açıklamaya yer verildi. Açıklamada saldırının HPG tarafından üstlenildiği belirtilirken Şehmus Sanır’ın polislerin saldırıdan sonra etrafa rastgele ateş açması sonucu yaşamını yitirdiğini ifade etti.