Recep Tayyip Erdoğan

paylaş

Cumhuriyet Gazetesi’nde bugün, “ABD’den sert açıklama: Bu saldırı Erdoğan’ın IŞİD’e verdiği desteğin sonucudur” başlıklı bir haber yayınlandı.

paylaş

5 Ağustos 2014’te NTV’de Oğuz Haksever’in konuğu Cumhurbaşkanı adayı Başbakan Tayyip Erdoğan’dı. Erdoğan konuşması sırasında, ”Ben köken itibariyle Rizeliyim. Doğma büyüme İstanbulluyum. Bu kadar. Benim için mesela neler söylediler. Çıktı bir tanesi aynı zihniyet, Gürcüdür diyen oldu, çıktı bir tanesi afedersin çok daha çirkin şeylerle Ermeni diyen oldu. Ben dedemden de babamdan da hepsinden öğrendiğim şey, ben Türk’üm. Olay bu kadar basit.” ifadelerini kullandı.

paylaş

Geçtiğimiz günlerde “Pelikan Dosyası” isimli bir blog hesabından “Selam Olsun” başlığı ile Ahmet Davutoğlu ile ilgili iddialar içeren bir yazı yayınlandı. Gündem yaratan yazının isimsiz yayınlanması da çeşitli tartışmalara neden oldu. Bildiriden sonra yayınlanan “ Pelikan Yalısı” isimli bir başka blog hesabından da yazının, Boğaziçi Küresel İlişkiler Merkezi isimli bir sivil toplum kuruluşunun ofis olarak kullandığı Kuzguncuk’da bulunan bir yalıda yazıldığı iddia edildi.

paylaş

Birgün Gazetesi’nde 28 Nisan 2016 tarihinde Nurcan Gökdemir ve Can Uğur imzasıyla yayınlanan haberde Meclis Başkanı İsmail Kahraman’ın “Laiklik Anayasa’da yer almamalı.” sözlerinin kişisel görüş değil, Ak Parti’nin kurumsal kimliği olduğu ileri sürüldü. Haberde MTTB ‘militanı’ olarak nitelendirilen Kahraman’ın sözlerinin aslında İslamcı-faşizan çizgide olan Ak Parti iktidarının kurumsal görüşünün ifşası olduğu belirtildi.

paylaş

Cumhuriyet Gazetesi 20 Ocak 2016 tarihinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Beykoz Çavuşbaşı’ndaki ‘Mahmut Efendi Külliyesi’ni yıktırıyor' iddiasıyla bir haber yaptı. Haberde ayrıca yıkım kararının Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yapılan bir görüşmenin ardından alındığı imasına da yer verildi. Ancak yapılan araştırmalar Cumhuriyet’in “Cumhurbaşkanı Erdoğan Külliyelerini yıktırıyor” iddiasının doğru olmadığını gösterdi.

paylaş

Oda Tv 26 Kasım 2015 tarihinde Hilal Kaplan’ın yine aynı tarihte atmış olduğu bir tweet üzerine yaptığı haberde Hilal Kaplan’ın, Erdoğan’ın İsviçre bankalarında 8 ayrı hesabı olduğunu kabul ettiği ileri sürüldü. Hilal Kaplan söz konusu tweetinde, Can Dündar’ın Edward Snowden ve Julian Assange ile kıyaslanmasının bir tür haksızlık olacağını, Snowden ve Assange’ın gerçek diplomatik belgeler sunduğunu, bunun aksine Can Dündar’ın gerçek olmayan belgelere dayanarak yalan haber yaptığını ifade etti.

paylaş

Cumhuriyet Gazetesi 19 Kasım 2015 tarihinde Üsküdar Çamlıca Tepesi’nde inşaatı devam eden Çamlıca Camii’nin, Çamlıca Korusu’nun doğal yapısına zarar verdiğini ve koruyu tahrip ettiğini iddia etti.

paylaş

T24 haber sitesi, Antalya’da düzenlenen G20 Liderler Zirvesi’nde Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasını yaparken ABD Başkanı Obama’nın kulaklık takmadığını iddia etti. Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan G20 Liderler Zirvesi’nde konuşurken ABD Başkanı Obama, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı kulaklık takarak dinlemiştir.

Dolayısıyla T24’ün Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşurken ABD Başkanı Obama’nın kulaklık takmadığı iddiası doğu değildir.

paylaş

Cumhuriyet Gazetesi 16 Kasım 2015 tarihinde Antalya’da düzenlenen G20 Liderler Zirvesi ile ilgili yaptığı bir haberde, zirveye katılan dünya liderlerinin aile fotoğrafı çekimi öncesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile tokalaşmayıp ABD Başkanı Obama ile el sıkıştıklarını belirtti. Cumhuriyet Gazetesi, liderlerin Cumhurbaşkanı Erdoğan ile tokalaşmayıp ABD Başkanı Obama ile el sıkışmaları hadisesini, liderlerin Erdoğan’ı önemsemeyerek es geçtikleri, Erdoğan’ı görmezden geldikleri iddiası ile sundu. Aynı hadiseyi Meydan Gazetesi yine aynı doğrultuda haber yaparak paylaştı.

paylaş

Hürriyet’in 20 Ekim 2015’te manşetten verdiği haberde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Almanya Başbakanı Merkel’i ağırladığı Yıldız Sarayı Mabeyn Köşk’ündeki koltuklardaki hilalin sonradan eklendiğini iddia etti.

Hürriyet haberin devamında 2014’te Fas Kralı 6. Muhammed’in ziyareti sırasında koltuklarda hilal olmadığını bunların sonradan eklendiğini belirtti.

Sayfalar