Polis

paylaş

Cumhuriyet Gazetesi 19 Şubat 2016 tarihinde bir haber yayınladı. Haberde, Doğu ve Güneydogu'daki sokağa çıkma yasaklarını protesto etmek için yürüyüş düzenleyen vatandaşlara polisin saldırdığı ve bunun üzerine Gazi Cemevi'ne sığınan vatandaşlara polisin gaz bombası ve gerçek mermilerle ateş ettiği iddia edildi.
 

paylaş

Sol Haber ve Haberdar.com internet siteleri bugün yaptıkları haberde 1 Kasım genel seçimleri için polislere görev yaptıkları yerde oy kullanmalarını sağlayan 142 belgesinin düzenlenmediğini iddia etti. Dolayısıyla polislerin görev yaptıkları yerde oy kullanamayacakları iddia edildi.

paylaş

08.09.2015 tarihinde Iğdır’dan Dilucu Sınır Kapısı’nda görevli polis memurlarını götüren servis aracına düzenlenen bombalı saldırıda 13 polis şehit oldu, 1 polis de yaralandı. Olayın ardından Zaman Gazetesi yaptığı bir haberde, şehit olan görevli polislerden gelen zırhlı araç talebinin reddedildiğini, polis memurlarının hayatlarının tehlikeye atıldığını yazdı. Fakat bundan kısa bir zaman sonra Iğdır Valiliği yaptığı açıklamada polis memurlarını taşıyan araçların zırhlı araçlar olduklarını bildirdi.

paylaş

DİHA’nın 27 Temmuz Pazartesi tarihli haberinde, Mersin’deki gösterilerde Bülent Ecevit Güngör’ün polisin attığı bir cismin kafasına isabet etmesi sonucu yaşamını yitirdiği iddia edildi. Bu iddia kısa sürede birçok haber sitesinde yayınlandı ve İnsan Hakları Derneği’nin (İHD) 9 Ekim 2015 tarihli açıklamasında bu şekilde yer aldı. Ancak Güngör’ün bir eylemci tarafından atılan aydınlatma fişeğinin kafasına isabet etmesi nedeniyle hayatını kaybettiği anlaşıldı.

paylaş

Cihan Haber Ajansı'ndan İsmail Avcı yaptığı haberde Reuters muhabiri olduğunu söylediği Faruk Yüce'nin polis tarafından gözaltına alındığını iddia etti. 12.10.2015 tarihinde Diyarbakır’ın Sur ilçesinde, 2 gün önce Ankara'da gerçekleşen terör saldırısını protesto etmek üzere bir grup toplandı. Surların yakınına gelen ve polis engeliyle karşılaşan grupla polis arasında kısa süreli bir arbede yaşandı. O sırada telefonuyla çekim yapan Faruk Yüce’den polis, kimliğini göstermesini istedi ve Yüce’yi TOMA’ların arkasına götürdü.

paylaş

Delilsiz ceza olur mu? Diken.com’un “Delil yok ama ceza var” altbaşlığıyla verdiği haberde iki kişiye yeteri kadar delil olmamasına rağmen “polisi teşhir etmekten” 10’ar ay hapis cezası verildiği iddia edildi. Fakat ne Türk Ceza Kanunu’nda ne de Polis Mevzuatı’nda haberde belirtildiği gibi “polisi teşhir etme” diye bir suç bulunmamaktadır. Ayrıca Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 230. Maddesinin (b) fıkrasına göre delilsiz hüküm vermek mümkün değildir. Yılın İnternet gazetesi seçilen Diken, yanlış bilgi vermektedir.

paylaş

Evrensel DİHA’ya dayandırdığı haberde Mardin’in Nusaybin ilçesinde 50 yaşındaki Ahmet Sönmez’in polis ve özel harekat timlerinin ağır silah ve top atışlarıyla yaptığı saldırı sonucu öldüğünü iddia etti. Gerçekte ise kapısının önünde katledilen Sönmez’in ağır silahlarla değil, evini kullanmak isteyen YDG-H’liler tarafından kurşunlanarak öldürüldüğü ortaya çıktı.

paylaş

Evrensel ve Nokta’nın DİHA’ya dayandırdığı haberde öldürülen 12 yaşındaki Berat Güzel’in yanına polisin bir paket bıraktığı iddia edildi. Ancak yayınlanan görüntüler kes-yapıştır yöntemiyle hazırlanmış Olay Yeri İzleme rutininden oluşuyordu. Videoda Olay Yeri İnceleme Ekibi olay yeri inceleme rutini kapsamında maktulün etrafında delil olacak kısımları numaralandırıp fotoğrafını çekiyor. Ancak polis, montajlanan görüntüde önce fotoğraf çekip sonra numarayı yerleştiriyor. Polisin ölen çocuğun yanına koyduğu nesne de inceleme kapsamında yerleştirdiği numaradan ibaret.

paylaş

Hüseyin Aygün 18 Eylül tarihinde kendi Twitter hesabından bir haber paylaştı. Habere göre, polis Mersin’de 8 yaşında bir çocuğu döverek hastanelik etmişti. İddiada kullanılan görsel 26 Ağustos 2012 tarihli bir AA haberine ait. Olay Bingöl’de gerçekleşti. Ramazan Bayramı’nda şeker toplamak için gezen 2 çocuk, 3 cani tarafından işkenceye maruz bırakılmıştı. Hüseyin Aygün ise bu görüntüleri Mersin’de gerçekleşmiş gibi sundu.

paylaş

Evrensel Gazetesi’nin 7 Ağustos 2015 Cuma günü yayınlanan “Çatışmaların Devam Ettiği Silopi’de Neler Oluyor?” başlıklı haberinde, çatışmalarda keskin nişancıların olduğu ve halkın dışarı çıkamadığı ifade edildi. Duruma ilişkin olarak Silopi Belediye Başkanı Seyfettin Aydemir ve HDP Şırnak Milletvekili Ferhat Encü Evrensel’e açıklamada bulundular. Encü çatılara keskin nişancıların yerleştirildiğini ve bunun katliam girişimi olduğunu söyledi. Buna ek olarak Aydemir, keskin nişancıların dışarı çıkana ateş açtığını ve o mahallelere girmeye çalıştıklarını ama ulaşamadıklarını belirtti.

Sayfalar