Otoriterleşme

paylaş

Cumhuriyet Gazetesi ve Sendika.org haber sitesi 10 Temmuz 2016’da yayınladıkları bir haberde Van’da 3 muhtarın Nevruz etkinliklerine katıldıkları gerekçesi ile görevden alındıklarını ve yerlerine kayyum atandığını ileri sürdüler. Haberde ayrıca Bahçesaray Belediyesi Encümeni Ehdinur Elbir’in konuya ilişkin açıklamalarına da yer verildi.

paylaş

Cumhuriyet Gazetesi 6 Temmuz 2016 tarihli bir haberde, Sakarya Valisi Hüseyin Avni Coş’la bir şehidin cenazesinde tartışan şehit eşi olan bir kadının (R.D.) evine Sakarya Emniyeti Terörle Mücade ekiplerinin baskın yaptığını, iddia etti.

paylaş

Cumhuriyet Gazetesi 21 Haziran 2016’da “Faşizm Sınır Tanımıyor” ve “Dayanışmaya Kelepçe” başlıklarıyla bir haber yaptı. Haberde “Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği” kampanyasına katılan  Türkiye İnsan Hakları Vakfı Başkanı (TİHV) Şebnem Korur Fincancı, gazeteci-yazar Ahmet Nesin ve gazeteci  Erol Önderoğlu’nun dayanışma amaçlı yaptıkları gazetecilikten dolayı tutuklandıkları ileri sürüldü. Haberde ayrıca İstanbul 1.

paylaş

Birgün Gazetesi 7 Haziran 2016 tarihli bir haberinde, Game of Thrones adlı dizinin Türkiye’de yasaklandığını öne sürdü.

Ancak Birgün Gazetesi söz konusu başlığa ait haber metninde, Game of Thrones’un yayın ve telif hakları Digiturk tarafından satın alındığı için internette dizinin erişime kapatıldığını şöyle ifade etmiştir:

paylaş

Birgün Gazetesi 19 Mayıs 2016 tarihli bir haberde, “Ankara Valiliği’nin CHP’lilere Anıtkabir’i yasakladığını” iddia etti.

paylaş

Zeynep Gürcanlı’nın Sözcü Gazetesi’ndeki 16 Mayıs 2016 tarihli köşe yazısında, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nda internete erişimin izne bağlandığını iddia etti. Zeynep Gürcanlı iddiasında Gençlik ve Spor Bakanlığı daire başkanlarından birinin odasında cinsel içerikli görüntüler izlerken yakalandığı, bu nedenle tüm bakanlıkta “internet erişiminin izne bağlandığı” ve Bakanlık personelinin Google, Yahoo gibi arama motorlarını kullanmak için bile “izin almak” zorunda bırakıldığını belirtti. 

paylaş

İnsan Hakları İzleme Örgütü (Human Rights Watch), 10 Mayıs 2016 tarihinde yayınladığı raporda, Suriye sınırında TSK tarafından mültecilere yönelik ateş açıldığını ve insan hakları ihlalleri yapıldığını, ileri sürdü.

paylaş

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeyd Raad el-Hüseyin 10 Mayıs 2016’da Güneydoğu Anadolu’da yaşanan terör olayları kapsamında bölgeyi ziyaret edip araştırma yapmalarına dair talebin Türkiye tarafından reddedildiğini iddia etti.
Yüksek Komiser Güneydoğu Anadolu ve özellikle Cizre’yi kastederek, "Türkiye hükümeti bizim ve Birleşmiş Milletler'in diğer organlarının bölgeyi ziyaret etme ve birinci elden bilgi toplama taleplerine yanıt vermedi" dedi.

paylaş

Samanyolu Haber isimli haber sitesinde bugün 6704 sayılı Torba Kanunu tasarısı hakkında bir haber yayınladı. Haberde hükümetin teşebbüs hürriyetine yönelik keyfi ve hukuksuz müdahaleleri torba yasa ile daha da belirgin hale getirdiği belirtilerek, istediği herkesin malvarlığına el koyabileceği ileri sürüldü. Dahası bahsedilen Torba Kanun’da yer alan kayyım tayini maddesi ile şirketlerin daha kolay gasp edilmesinin yolunun açıldığı iddia edildi.

paylaş

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, dün akşam İtalyan devlet Kanalı RAI 3’de yayınlanan "L'Erba dei Vicini” (Komşunun Çimi) adlı bir televizyon programına katıldı. Türkiye ile İtalya arasındaki benzerliklerin konu edildiği programda, 8 dakika boyunca soruları yanıtlayan Demirtaş,  “Türkiye’de etkili hiçbir televizon kanalı bu şekilde beni programına çağırıp konuşamaz, soru soramaz. Ertesi gün işsiz kalır." İddiasında bulundu.

Sayfalar