Ekonomi

paylaş

Sol Haber 8 Temmuz 2016 tarihinde “Osmangazi Köprüsü’nde Hayal Kırıklığı” başlığıyla yayınladığı haberde günlük 40 bin araçlık geçiş garantisi verilen Osmangazi Köprüsü için hedeflenen araç geçiş sayısına ulaşılamadığını iddia etti.

paylaş

Sözcü Gazetesi bugün “İlk kez bir Bakan Sözcü’ye konuştu” başlığıyla bir haber yaptı. Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in, gazetenin Ankara Haber Müdürü Emin Özgönül ile çekilmiş bir fotoğrafının yer aldığı haberde Şimşek ile mülakat yapıldığı ve Şimşek’in veda sinyali verdiği iddia edildi.

paylaş

Sol Haber bugün yayınladığı bir haberde yeni kimlik kartlarına yıllık ücret getirildiğini ileri sürdü. Haberde 2018 yılına kadar dağıtımı tamamlanacak yeni 'çipli' kimlik kartlarına yıllık 80-90 lira civarı ücret uygulanacağı belirtildi.

paylaş

29 Şubat 2016 tarihli Doğan Haber Ajansı’nda “Şubat’ta Antalya’ya 55 Rus turist geldi” başlıklı bir haber yayınlandı. Sözcü, Cumhuriyet, Radikal ve Hürriyet gazeteleri de söz konusu haberi internet sitelerinde paylaştı. Habere göre, Rus uçağının düşürülmesi sonrası çıkan kriz sebebiyle karşılıklı ambargolar uygulanması sonucunda, Rusya’dan Antalya’ya gelen ziyaretçi ve turist sayısı Şubat 2015’te 8.307 iken bu yılın şubat ayında 55’e düştüğü iddia edildi.

paylaş

Sözcü Gazetesi’nde 16 Şubat tarihinde “THY’den büyük zarar” başlıklı bir haber yayınlandı. Haberde, THY’nin 2015′e ait 4. Dönem (Ekim-Kasım-Aralık) geçici vergi beyannamesinde belirttiği 410 Milyon TL zarar açıklamasına dayanılarak THY’nin 2015 yılını zararla kapattığı ileri sürüldü. 

Ancak THY 29 Şubat 2016'da yaptığı açıklamada Borsa İstanbul'a gönderdiği konsolide mali tablolara göre, 2015 yılında 1 Milyar Dolar sınırını geçerek 1 Milyar 69 Milyon Dolar net kâr elde ettiğini, bu rakamın Türk Hava Yolları tarihinde bir ilk olduğunu ifade etti. 

paylaş

Birgün Gazetesi’nde, 10 Şubat 2016 tarihinde “Varlık Vergisi Hortlatılıyor” başlıklı bir haber yayınlandı. İlgili haberde, Vergi Usul Yasa Tasarısı’nın paralel işadamları, yandaş olmayan sermayedarlar ve Kürt işadamlarını hedeflediği ve hükümetin Varlık vergisi uygulamalarını yeniden uygulamaya koymaya hazırlandığı iddia edildi. İlgili haberde, bu çarpıcı iddiaları doğrulamak için kanun tasarısının “Yorum ve İspat” başlıklı 5.maddesini delil olarak öne sürülüyor.

paylaş

Sözcü Gazetesi’nde 5.2.2016 tarihinde Ali Ekber Ertürk tarafından “76 yıl sonra ‘ekmek karnesi’ dönemi” başlığıyla bir haber yapıldı. Haberde Ak Parti’nin, 1940’lı yıllarda Türkiye’de 2. Dünya Savaşı’nın ortaya çıkardığı şartlar sebebiyle kıtlık ve karaborsacılığa karşı yürürlüğe konan ekmek karnesi uygulamasını sık sık eleştirdiği buna rağmen Ak Parti iktidarının 76 yıl sonra ekmek karnesi uygulaması başlattığı ileri sürüldü.

paylaş

28 Aralık 2015 tarihinde Sözcü Gazetesi başta olmak üzere bazı haber siteleri tarafından Türkiye’den Kuzey Kıbrıs’a boru hatlarıyla götürülen suyun iki aydır yönetim krizi çözülemediği için denize boşaltıldığı yönünde haberler yapıldı. Söz konusu medya organları borularla gelen suyun yönetilmesiyle ilgili devam eden kriz sebebiyle, iki ülke arasındaki mali protokolün de tıkanma noktasına geldiğini ve su parasının nasıl tahsil edileceğine ilişkin anlaşmazlık yaşandığını da iddia ettiler.

paylaş

Diken haber sitesi 24 Aralık 2015 tarihli bir haberinde, Ak Parti hükümetinin torba yasa teklifine eklediği bir düzenleme ile Sayıştay’ın devre dışı kalacağını ve böylece THY ve Türk Telekom’un denetlenemeyeceğini iddia etti. Diken’in bahsettiği düzenleme, önceki gün hükümetin Meclis’e sunduğu torba yasa tasarısına sonradan eklediği 7 ek maddeden oluşmaktadır. Sayıştay ile ilgili olan düzenlemede, Sayıştay Kanunu’nun 4. Maddesine aşağıdaki fıkra eklenmiştir:

paylaş

Birgün Gazetesi bugün “AKP’nin yeni ‘öfkeli gençleri’ El Şebab mı?” başlıklı bir haber yayınladı. Haberde Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Somali Federal Cumhuriyeti Hükümeti arasında imzalanan Sanayi İşbirliği Anlaşması’nın üzerinde duruldu. Birgün Gazetesi'nin iddia ettiğine göre, bu anlaşma Somali Fedaral Geçiş Hükümeti'ni ortadan kaldırmayı hedefleyen terör örgütü El Şebab’ın silah temin etmesine olanak sağlayabilir ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yeni “öfkeli gençler”i El Şebab olabilirdi.

Sayfalar