Dış Politika

paylaş

Cumhuriyet Gazetesi’nde bugün, “Erdoğan İki Gün Sonra Çark Etti: Vizeleri Kaldırın” başlıklı bir haber yayınlandı. Haberde, iki gün önce AB'ye "Kusura bakma. Biz yolumuza gidiyoruz, sen de yoluna git" şeklinde çıkış yapan Erdoğan’ın, bugün yayınladığı Avrupa Günü mesajında, "vizelerin kaldırılmasının bıkkınlığı gidereceğini" belirterek, Türkiye'ye uygulanan vizelerin kalkmasını istediği belirtildi.

paylaş

11 Mart 2016'da Cumhuriyet ve Birgün gazeteleri ABD Başkanı Barack Obama’nın Cumhurbaşkanı Erdoğan hakkında tam bir fiyasko dediğini ileri sürdüler. 

paylaş

CHP Sözcüsü Selin Sayek Böke, dün yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dünkü muhtarlar toplantısındaki sözlerine atıfta bulunarak, “Cumhurbaşkanı El Kaide’nin uzantısı olarak görülen cihatçı el Nusra’yı açıkça savundu”dedi.

paylaş

Cumhuriyet Gazetesi’nde bugün, “Davutoğlu’ndan Ateşkes Açıklaması: Bizi Bağlamaz” başlıklı bir haber yayınlandı. Haberde, Suriye'de alınan ateşkes kararı için konuşan Davutoğlu’nun, söz konusu kararın Türkiye için bağlayıcı olmadığını söylediği belirtildi.

paylaş

Cumhuriyet Gazetesi’nin 23 Şubat 2016 tarihli Twitter’dan yayımladığı haberde, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun, İtalyan mevkidaşıyla birlikte yaptığı basın açıklamasında, askerî darbeyle Mısır cumhurbaşkanlığı makamına gelen Abdülfettah Es Sisi’yi Türkiye’ye davet ettiği iddia edildi.

paylaş

Birgün Gazetesi’nde bugün Çağlar Ballıktaş imzalı “AİHM Kaçak Saray’ı onayladı” başlığıyla bir haber yayınlandı. Haber, bu başlıkla Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nin kaçak olduğu ve bu durumun da AİHM tarafından kabul edildiği imasını taşımaktadır.

paylaş

Sputnik haber sitesinde bugün “İdlib’deki hastaneyi vuran uçaklar İncirlik’ten havalandı” başlıklı bir haber yayınlandı. Haberde, Rusya Federasyon Konseyi Dış İlişkiler Komitesi Üyesi İgor Morozov’un Rusya’nın Halep ve İdlib’de hastaneler ile okullara yaptığı füze saldırılarını reddederek uçakların İncirlik’ten kalktığı iddialarına yer verildi. Morozov, "İstihbarat verileri, bu sivil hedefleri vuran uçakların, ABD öncülüğündeki koalisyon ve Türkiye'ye ait uçakların konuşlandığı İncirlik üssünden havalandığını gösteriyor" ifadelerini kullandı.

paylaş

Rusya destekli Sputnik haber sitesinde 9 Şubat 2016 tarihli bir haberde, Birleşmiş Milletler’in insan hakları ihlallerini araştırmakla görevli komisyonunun üyelerinden Carla Del Ponte’nin “Kişisel olarak Rusya’nın Suriye’deki müdahalesinin terör örgütleriyle mücadelede çok iyi bir şey olduğunu düşünüyorum. Sonunda birileri IŞİD ve El Nusra gibi terör örgütlerine saldırıyor.” şeklindeki ifadelerine yer verdi. Söz konusu haber sitesi yaptığı haberde, BM üyesi Ponte’nin kişisel görüşünü, BM tarafından yapılmış resmi bir açıklama gibi “BM’den Rusya’ya övgü” başlığıyla sundu.

paylaş

Sözcü Gazetesi bugün “’One Minute’ sonrası ilk temas” başlıklı bir haber yayınladı. Haberde, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Türk Musevi cemaati lideri İshak İbrahimzadeh ve Amerika’nın önde gelen Yahudi kuruluşlarından “Conference of Presidents” Heyeti ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde görüştüğü belirtilirken, görüşmede ele alınan konulara da değinildi.

paylaş

Yeniyön Haber Sitesi’nde 9 Ocak tarihinde İslam İşbirliği Teşkilatı’nın İstanbul’da yapacağı toplantı için Mısır’ın davet edileceğini konu alan bir haber yayınlandı. Haberde ayrıca, Mısır basınının “Dönem Başkanlığı’nı Erdoğan’ın Sisi’nin elinden alacağı” iddiası da yer aldı. Ortadoğu Gazetesi de aynı konuyla ilgili bir haber yayınlayarak, “Çark Partisi. İsrail’den sonra Mısır için de bütün söylenenler yutuldu. Sisi, İstanbul’a davet edildi“ başlığı attı.

Sayfalar