Daeş

paylaş

Cumhuriyet Gazetesi’nde bugün “CIA’den Türkiye Uyarısı” başlığıyla verilen haberde CIA Direktörü Brennan’ın Işid konusunda Ankara’ya defalarca uyarı yapıldığını ancak Türkiye’nin bu uyarılardan rahatsız olduğunu söylediği ileri sürüldü. Diken haber sitesi ve Taraf Gazetesi’nde “IŞİD, terörü Türkiye geneline yaymayı hedefliyor” başlığıyla sunulan haberlerde de

paylaş

Sol Haber Portalı’ndan 28 Haziran 2016 tarihinde “Havaalanına silahla nasıl girilir? Böyle! ODTÜ'deki El Kaideci, TAI'de işe alınmış” tweetiyle bir haber servis edildi.

paylaş

Son yıllarda, ulusal ve uluslararası medyada Türkiye’nin Suriye’de özellikle YPG/PYD tehdidine karşı IŞİD’i desteklediği sık sık gündeme getirildi. Bu iddialar, Eylül 2014’te IŞİD’in YPG/PYD’nin kontrolünde bulunan Kobane’yi kuşatmasıyla Türkiye aleyhinde uluslararası bir kampanyaya dönüştü. Bu kampanyaya 30 Eylül 2015’te hava harekatına başlayarak Suriye’deki iç savaşa müdahil olan ve muhalifleri bombalayarak Türkiye’yle karşı karşıya gelmiş bulunan Rusya da dahil oldu.  

paylaş

Dünyada şiddete varan aşırılığın önlenmesi amacıyla yerel yönetimler arasında kurulan Güçlü Şehirler Ağı'nın Zirve’nin açılış oturumunda konuşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suriye’nin durumu, DAEŞ’le mücadele, Mülteciler gibi konular hakkında açıklamalarda bulundu. CNN Türk haber sitesi de konuyla ilgili bugün yayınladığı haberinde “Çavuşoğlu: “DAEŞ’i yok edecek stratejimiz bile yok” başlığını verdi. Cumhuriyet Gazetesi de haberi, “Bakan Çavuşoğlu’ndan IŞİD itirafı” başlığıyla sundu.

paylaş

Sedat Laçiner bugün Twitter hesabından Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın Kilis’e yapılan saldırıdan haberdar olmadığını ileri sürerek “Kilis’e saldırı olduğu yönünde bizde istihbari bir bilgi yok.” dediğini iddia etti.  

Ancak Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın açıklamalarına baktığımızda sözlerinin çarpıtıldığı ve Laçiner’in iddiasında geçen cümlenin başka bir konu ile ilgili yaptığı açıklama olduğu anlaşılmaktadır.    

paylaş

9 Aralık 2015’te, Cumhuriyet Gazetesi’nde "Türk firmadan IŞİD'e bomba” başlıklı haber manşetten yayınlandı. Haberde, Koreli biber gazı firması DaeKwang'a IŞİD'e bomba temin ettiği gerekçesiyle soruşturma açıldığı, şirketin Türkiye'deki ortağının da şüpheliler arasında yer aldığı öne sürülmüştü. 

paylaş

Sol Haber Portalı'nda 25 Mart 2016 tarihli bir haberde, Ocak ayında ABD’li senatörlerle katıldığı gizli bir toplantıda Ürdün Kralı Abdullah'ın Türkiye’nin bölgedeki rolünden söz açıldığında, Türkiye'yi Avrupa’ya terörist ihraç etmekle ve Deaş ile petrol ticareti yapmakla itham ettiği ileri sürüldü.

Bazı medya organlarına yansıyan haberde Türkiye’nin rolü hakkında geçtiği iddia edilen diyalog şöyle verildi:

paylaş

Cumhuriyet Gazetesi 24 Şubat 2016 tarihinde “Anadolu Ajansı’ndan Erdoğan’a Sansür” başlıklı bir haber yayınladı. Haberde Anadolu Ajansı’nın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “El Nusra’ya neden kötü diyorsunuz?” sözlerini sansürlediği ileri sürüldü.

Anadolu Ajansı’nın 21. Muhtarlar Toplantısı’na ilişkin yaptığı haberlere ve attığı tweetlere baktığımızda Cumhurbaşkanı’nın Cumhuriyet’in sansürlendiğini iddia ettiği sözlerinin haber metninde yer aldığı görülmektedir.

paylaş

CHP Sözcüsü Selin Sayek Böke, dün yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dünkü muhtarlar toplantısındaki sözlerine atıfta bulunarak, “Cumhurbaşkanı El Kaide’nin uzantısı olarak görülen cihatçı el Nusra’yı açıkça savundu”dedi.

paylaş

Rusya destekli Sputnik haber sitesinde 9 Şubat 2016 tarihli bir haberde, Birleşmiş Milletler’in insan hakları ihlallerini araştırmakla görevli komisyonunun üyelerinden Carla Del Ponte’nin “Kişisel olarak Rusya’nın Suriye’deki müdahalesinin terör örgütleriyle mücadelede çok iyi bir şey olduğunu düşünüyorum. Sonunda birileri IŞİD ve El Nusra gibi terör örgütlerine saldırıyor.” şeklindeki ifadelerine yer verdi. Söz konusu haber sitesi yaptığı haberde, BM üyesi Ponte’nin kişisel görüşünü, BM tarafından yapılmış resmi bir açıklama gibi “BM’den Rusya’ya övgü” başlığıyla sundu.

Sayfalar