AK Parti

paylaş

HDP Grup Başkan Vekili İdris Baluken 2 Mayıs 2016 tarihinde TBMM Komisyonu’nda, dokunulmazlık meselesi görüşülürken çıkan kavgada linç edildiğini iddia etti.

Fakat olay anının görüntüleri incelendiğinde, AK Parti Milletvekili Mehmet Metiner ile HDP Milletvekili Garo Paylan arasında çıkan tartışmaya bir masanın üstünden atlayarak müdahil olan İdris Baluken’in yumruk kullanarak daha yüksek bir kavgayı ve gerilimi başlattığı görülmektedir.

paylaş

Birgün Gazetesi’nde 28 Nisan 2016 tarihinde Nurcan Gökdemir ve Can Uğur imzasıyla yayınlanan haberde Meclis Başkanı İsmail Kahraman’ın “Laiklik Anayasa’da yer almamalı.” sözlerinin kişisel görüş değil, Ak Parti’nin kurumsal kimliği olduğu ileri sürüldü. Haberde MTTB ‘militanı’ olarak nitelendirilen Kahraman’ın sözlerinin aslında İslamcı-faşizan çizgide olan Ak Parti iktidarının kurumsal görüşünün ifşası olduğu belirtildi.

paylaş

6 Mart 2016’da, Alev Scott tarafından Politico adlı haber sitesinde “Mültecilerin İadesi Türklerin Şüphesini Uyandırıyor” adlı bir yazı yayınlandı. İlgili yazıda Scott, iktidar partisinin mültecileri kasıtlı olarak muhalif partilere oy vermiş bölgelere yerleştirdiğini iddia etti. Dahası Scott, mültecilerin Anadolu'da AK Parti’ye desteğin güçlü olduğu muhafazakar bölgelere yerleştirilmediğini belirtti.

paylaş

23 Aralık’ta Evrensel Gazetesi’nde yayınlanan DİHA kaynaklı bir habere göre, Mardin’in Dargeçit İlçesi, Safa Mahallesi’nde özel hareket polisleri tarafından bir evin tarandığı, taranan evde bulunan 67 yaşındaki Necim Kılıç ve 28 yaşındaki kızı Sabahat Kılıç’ın katledildiği, aile fertlerinden üç kişinin de yaralandığı iddia edildi. Ancak İsminin açıklanmasını istemeyen bir görgü tanığı şu açıklamaları yaptı: “Malumunuz ilçemizde 11 Aralık’ta bu yana sokağa çıkma yasağı var. Bu nedenle bizler de evimize kapanmışız.

paylaş

Birgün Gazetesi bugünki sayısının ilk sayfasında “IŞİD mühürlü AKP davetiyesi” başlıklı bir haber yayınladı. İnternet yayınında “Siyah mühürlü davetiye için Müftülük'ten tuhaf savunma: IŞİD vazgeçsin” başlığıyla verilen haberde, İzmir’in Selçuk İlçesi’nde Tahsin Ağa Camisi’nde gerçekleştirilecek mevlute AK Parti Kadın Kolları “IŞİD logolu” davetiye bastırarak destek oldu denildi. Haberde, Selçuk AK Parti İlçe Başkanı Sema Yeşilçimen’in açıklamalarına da yer verildi.

paylaş

21 Ekim 2015’de “Bu Pislik Kolay Temizlenmez” başlığıyla verilen Taraf Gazetesi manşetinde, Abdullah Gül’ün Ak Parti’nin “yolsuzluk ve usulsüzlük” iddialarıyla yıprandığını düşündüğü ve “bu pislik kolay temizlenmez” dediği iddia edildi. Ak Parti içinde yeni oluşum çalışmalarının hızlandığı, Gül’ün şimdilik örtülü destek sunduğu 5. yeni partinin işaret fişeğini çaktığı da vurgulandı.

paylaş

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli 15 Ekim 2015 tarihinde Habertürk-Show TV ortak yapımı olan bir programda ve 18 Ekim 2015’te MHP’nin İstanbul mitinginde Davutoğlu’nun kendilerine koalisyon teklifinde bulunmadığını iddia etti. Ancak Ak Parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Devlet Bahçeli ile yaptığı koalisyon görüşmesinden sonra Ak Parti Genel Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında “Sayın Bahçeli açık ve şeffaf bir değerlendirmede bulundu.

paylaş

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü 5 Ekim 2015’te MHP’den AK Parti’ye geçen Ali Kiper’in zaten 8 senedir AK Parti’ye kayıtlı olduğunu iddia etti. 12 ve 13 Ekim 2015 tarihlerinde Cihan Haber Ajansı, Milliyet, Bugün ve Birgün gibi yayın organları da bu iddiayı sitelerine taşıdılar ve Ali Kiper’in zaten 8 senedir AK Parti’li olduğu haberini yaptılar. Fakat daha sonra Adana Büyükşehir Belediye Başkanı’nın bahsettiği Ali Kiper’in AK Parti’ye yeni kaydolan Kiper’le aynı kişi olmadığı ortaya çıktı.

paylaş

Evrensel gazetesi 22 Ağustos 2013’de “AKP ve El Nusra Kol Kola” başlıklı haberde AK Parti'li Ceylanpınar Belediye Başkanı Menderes Atilla’nın silahlı el Nusra militanı olduğu iddia edilen kişiyle objektife gülümsediğini iddia etti. Fakat El Nusra militanı olduğu iddia edilen resimdeki kişinin yerel sanatçı İzzettin el Fırati olduğu ortaya çıktı. Fırati Urfa televizyonunda ve düğünlerde sık sık sahne alıyor.

paylaş

Zaman gazetesi 29 Mayıs 2015 tarihinde yalan bir habere imza attı. Haber öğrencilerin zorla AK Parti mitingine götürüldüğü iddiasını taşıyordu. Oysa 30 Mayıs’ta İstanbul’un fethi kutlamaları yapılacaktı ve cumhurbaşkanı Erdoğan da kutlamalara davetliydi. Ancak Zaman gazetesinin haberde kullandığı görsel, yine kendileri tarafından 29 Mart’ta Konya’da gerçekleşen bir başka haberde kullandıkları görseldi.

Sayfalar